Bal hakkında bilinmeyen tüm gerçekler!Bal ’ın kristalleşmesi ne anlama gelir? Balı sevmeyen çocuğa nasıl yaklaşılmalı?, Sahte bal gerçek baldan nasıl ayırt edilir? Bu soruların tüm cevapları ve daha fazlasını Yörem Bal Üretim ve Kalite Yönetim Müdürü Gönül Çoban hanımefendi ile yaptığımız özel röportaj’da bulacaksınız…
- Çocuklarda şeker tüketimi ile ilgili basında bir çok haber çıkmıştır. Buradan ebeveynlere verebileceğiniz tavsiyeler var mı?

Şeker tüketiminin doktorlar tarafından da önerilmediğini biliyoruz. Ayrıca bugün üretilen tüm şekerlemelerde mısır şurubu kullanılmaktadır. İnsanların şekerlere ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacını doğal gıdalardan alması en uygun olanıdır. Bilindiği üzere balda insan vücudunun ihtiyacı olan şeker tabii olarak mevcuttur. Bu sebeple insana zararı yoktur. Ebeveynler de daha küçük yaşlarda çocuklarına bal tüketme bilincini yerleştirmelidir. Çünkü çocuklarımız doğruyla yanlışı ayırabilme kapasitesine sahip değildirler. Bu noktada ebeveynler olarak tüm sorumluluk bizlere aittir. Onlara doğru olanı yaptırmalıyız.
- Çocuklar genelde Tatlı türü gıdaları çok severler, Çikolata, şekerler vs… bu tarz yiyeceklerin çocuklara bir zararı var mı?
Bir değil onlarca zararı vardır. En basiti diş çürümesi ,içerdiği katkılardan dolayı kansorejen etki, beyin hücrelerinin deformasyonu, ani pankreas iflasları bunlardan bazılarıdır. En iyi çikolata markasının içerik bölümünü okuduğunuzda en az 10 çeşit katkının kullanıldığını göreceksinizdir. Bunların tahribatları da incelendiğinde nasıl bir ürünün yedirildiğini göreceksinizdir.
- Ebeveynler balı sevmeyen çocukara nasıl yaklaşmalı, nasıl tüketimi sağlanmalı?
Her çocuğun damak tadı farklıdır. Kimi çocuk direk tüketirken bazıları süt içerisinde, bazıları yoğurt üzerinde bazıları ise kek içerisinde tüketmeyi sevebilmektedir. Bu birazda biz annelerin hayal gücüne kalmıştır.Yörem olarak Ailelerin işini kolaylaştırmak adına Caillou lisansını alarak balı çocuklara daha sevimli hale getirmiş bulunmaktayız. Bunda da haklılığımızı ailelerin memnuniyetlerini bildirmeleriyle görmekteyiz. Yörem Bal olarak ‘ağaç yaşken eğilir’ atasözünden yola çıkarak kreşleri ziyaret edip çeşitli bal etkinlikleri düzenliyoruz. Caillou balonları ve caillou resmi bulunan balları hediye ederek anlayacakları düzeyde çocuklara balı anlatıyoruz. Bu sayede hem ailelerin hem de çocukların gönüllerini fethetmiş oluyoruz.
- Gerçek bal ve sahte bal nasıl ayırt edilebilir?
Ayırt edebilmek laboratuar şartları harici çok zordur. Fakat bununla beraber içerisinde ticari glikoz bulunmadığını balın zaman içerisinde kristalize olmasından anlayabiliriz. Doğal bal yapısı gereği zamanla kristalize olur. Kristalize olarak tüketmekte herhangi bir zararı kesinlikle yoktur. Kristalize olmuş bal benmari usulü çözdürülerek tüketilebilinir.
- Gıda güvenliği konusunda hangi ürünleri tercih etmek gereklidir? (Ambalajında neler yazması gerekmektedir?)
Tarım bakanlığı izni olan ürünler mutlaka tercih edilmeli markasız açıkta satılan ürünlerden uzak durulmalı bu tarz ürünlerde her zaman tehlike mevcuttur ve ürünle alakalı sorun yaşandığında muhataplarına yaptırım uygulanamaz. İçerisinde katkı bulunan ürünler tercih edilmemelidir. Dolayısıyla doğal olan ürünlere yönelinilmelidir.
- Tüketici balın sahte olduğu kanaatini getirirse bu sektörde hangi numaralara başvurması gerekmektedir?
Alo 170 gıda hattına başvurup ürünle alakalı sıkıntısını bildirebilir.
- Balın kristalleşmesi ne anlama gelir? Böyle bir durum ile karşılaşıldığında neler yapılmalıdır?
Kristalleşme ile bal içerisinde mevcut mayalar çalışamaz hale gelir. Balda ekşime olmaz enzimleri ve vitaminleri parçalanmaz .Bu sayede bal uzun yıllar bozulmadan ve özelliğini kaybetmeden kalır. Kristalizasyonda bir nevi bal uykudadır. Çözdürülerek balın çalışması başlatılır.Kristalleşme doğal bir süreç olup balın yapısına hasbir durumdur.
Sahte bal yani mısır şurubundan yapılan ballar kristallenmez. Kristal halde tüketilebilinir.Veya benmari usulü çözdürülebilinir.
- Bir yaşından küçüklere neden bal verilmemelidir?
Bebeklerin 1 yaşına kadar clostridium botulinum mikrobuna karşı bağışıklılık sistemi gelişmemektedir. Arılar balları çiçeklerden alırken milyonda birde olsa oluşabilecek clostridium botulinum bulaşması olur ise bebek ölebilir. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak 1 yaşının altında çocuklara bal yedirilmemelidir. Sadece bal değil diğer ısıl işlem görmemiş gıdalarda da aynı risk söz konusudur.
- Bal tüketimi nasıl yapılmalıdır?
Çok farklı tüketim yolları vardır.direk olarak,Pastalarda,bitki çaylarında gibi bir çok alanda tüketilebilinir. Yörem olarak bizde Türkiyede bir ilk olarak ballı fındıklı kakao kremasını Çokobaklı ürettik .Bu üründe hiçbir katkı bulunmamaktadır.Çocukların çok sevdiği ama ebeveyinlerinin önermediği çikolataya alternatif iki tarafıda sevindirecek bir ürünü Çokobalı tüketicilerimize sunduk. Bu sayede çocuklara balı sevdirmeyi amaçlamaktayız.
- Hamilelik döneminde bal yenilebilir mi?
Kesinlikle tüketmek gerekir.Hatta bu dönemde bağışıklılık sistemi zayıfladığından ve ilaç kullanımı kısıtlı olduğundan bağışıklılık sistemini güçlendirmek açısından bal tüketimi hamileler açısından da son derece önemlidir.
Balın Faydaları
- 5 tatlı kaşığı bal ve bir kaşık toz tarçın karışımı ağrıyan dişe sürülür ve ağrı kesilene kadar günde üç defa kullanılır.
- Bal ile süt karıştırılıp içilirse nezleye iyi gelir.
- Balın buharı tam bir ağrı kesici görevi görür ve ağrıyı birkaç dakika içinde yok eder.
- Bal gözün görme gücünü artırır.
- Bal iştahsızlık problemine de iyi gelir. Bal iştah açar.
- Ilık bal şerbeti şişmanlığı önler.
- Balın balgam söktürücü özelliği vardır.
- Bal karın ağrılarını dindirir.
- Bal saça sürülürse, saç yumuşar, beslenir ve canlılık kazanır.
- Bal ishali durdurur.

Bu haber: www.memurvadisi.com sitesine aittir.
Güncel Blog Sayfası * Online Tv Sayfası * Online Radyo Dinle * Günlük Gazeteler * Kimineli Blog * Beles Radyo * Cep Telefonları * Digg * Maçlar * Altın Döviz Borsa * Ödevler * Arama Motoru * Canlı Maç Seyret * Ödev Sitesi * Yemek Tarifi * Bedava Backlink * Cep Telefonu * Free Backlink * SEO Yarışmaları * Memur Blog * Türk Filmi İzle * Yalan Dünya Dizisi * Koyu Kırmızı Dizisi * Ayrılık Olmasa Dizisi * Ha Babam Uzay Dizisi * SEO Yarışmaları * Memur Blog * Güncel * Güncel Blogcu * Zarfat * Memurblogspot * gazete * memurcep * acemtr * İşler Güçler Dizisi * Kötü Yol Dizisi

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More