Kıbleyi Bulan Seccade “El Seccade”İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan Soner Özenç, kıbleye çevrilince kendiliğinden aydınlananseccadeyi tasarladı. Özenç, Müslümanların hayatını kolaylaştıracak tasarımını Türkiye başta olmak üzere dünya pazarına sunmayı amaçlıyor.

Özenç, “elektrikle aydınlanan fosfor baskı teknolojisi” kullanarak tasarladığı ve kolayca katlanabilen “El Seccade”ye sahip olmak için çok sayıda kişinin kendisiyle irtibata geçtiğini söyledi.

Geleneksel ile moderni birleştiren tasarımlar üzerine çalışırken, “El Seccade” fikrinin aklına geldiğini söyleyen Özenç, “Namaz kılarken Mekke’ye yönünüzü çevirmeniz gerekiyor, bunun için kimi zaman pusula kullanılıyor. Bunu düşünürken, ışıklı seccade fikri aklıma geldi.Seccadenin içine bir dijital pusula koysak ve bunu yere koyduğunuzda, ışıklandırmanın derecesi artsa ve azalsa diye düşündüm” ifadelerini kullandı.

el seccade Kıbleyi Bulan Seccade El SeccadeFişe takılarak ya da şarjlı pille kullanılabilenseccadenin ortasındaki cami figürü için İstanbul’daki Sultan Ahmet Camii’nden esinlendiğini söyleyen Özenç, seccade üzerinde cennet ve cehennemi simgeleyen figürlerin de bulunduğunu kaydetti.

Özenç, “ışıklı seccadeye” ilişkin pazar araştırması yaparken bir sonuca varamadığını, çünkü ürünün ne tekstil ne de elektronik ürün olduğunu söyledi. Soner Özenç, “İyi bir seccade almak istiyorsanız, bu seccade piyasada bulabileceğinizin en iyisi. O nedenle bu ürün, seccade piyasasının Rolls Royce’u. Fonksiyonel, aynı zamanda sanat eseri olarak görülebilecek bir ürün” diye konuştu.

Soner Özenç, en son New York’taki Modern Sanat Müzesi’nin (MOMA) kalıcı koleksiyonu için satın aldığı “El Seccade”nin namaz kılınmadığı zaman, duvara asılabilecek bir aydınlatma ürünü ya da sanat eseri de olabileceğini dile getirdi.


İçerisinde dijital bir pusula barındırıyor. Kıble yönü tam olarak ışıkların en canlı yandığı yer olmuş oluyor. Soner ÖZENÇ eski gelenek ve ritüellerden oluşan desenlerden esinlenmiş. Sajjadah 1426" isminde bulunan "1426" hicri takvime göre 2005 yılını temsil ediyor.
0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More