Windows 8 Çıkış Tarihi Belli OlduUzun süredir merakla beklenen Windows 8 26 Ekim 2012 tarihinde raflarda yerini almış olacak.
windows 8 Windows 8 Çıkış Tarihi Belli Oldu 26 Ekim 2012Metro arayüzüyle merak uyandırmayı başaran ve Beta testlerinin ardından final sürümüyle bilgisayar meraklıları tarafından heyecanla beklenen Windows 8
nihayet çıkıyor. 26 Ekim’de raflarda yerini alacak olan yeni Windows Geleceğe Dokun sloganıyla oldukça iddialı bir şekilde bizlerle buluşacak. Henüz deneme fırsatım olmamasına karşın benim de merakla beklediğim yeni sürümü yeni almayı planladığım Notebook bilgisayarla birlikte denemeyi düşünmekteyim. Hatta öyle ki Eylül ayında almayı planladığım bu yeni PC ile birlikte Windows 8 de gelmiş olsaydı benim için oldukça iyi olacaktı. Metro arayüzüyle birlikte son 10 yıldaki sürümlerine göre en büyük değişimin gerçekleştiği Windows 8 sürümü bakalım satışa çıktığında nasıl bir ilgiyle karşılanacak. Son yıllarda rakiplerine karşı büyük ataklar gerçekleştiremediğinden çok fazla kar etmeyi başaramayan Microsoft’un büyük umut bağladığı bu yeni sürüm firmayı da tatmin edebilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

Şirketin yıllık satış toplantısında yapılan duyuruya göre, yeni sürümle birlikte Windows arabirimi son 10 yıldaki en büyük tasarım değişikliğine uğruyor.

Windows 8, hem Metro adlı dokunmatik bir arabirime sahip olacak, hem de daha geleneksel bir arabirimi koruyacak. Ayrıca Windows 8, önceki sürümlerden farklı olarak, hem Intel hem de ARM mimarisi ile işletilebilecek.

Microsoft’un önümüzdeki aylardaki en önemli hedefi, tablet bilgisayar pazarında rakiplerininin pazar payından parça kapabilmek olacak.

Apple şirketinin iPad ürünüyle, Amazon’un da Kindle Fire ile aslan payına sahip olduğu pazarda, Google da Nexus 7 ile iddialı.

Apple’ın Mac ve iPad ürünlerinin aksine Microsoft, hem masaüstü bilgisayarlarda hem de taşınabilir aygıtlarda çalışabilen tek bir sistem sunuyor.

Microsoft, Surface adlı tablet bilgisayarıyla Windows 8 işletim sistemini aynı anda piyasaya sürerek de rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi hedefliyor.

Bilgisayar almayı düşünen birçok kişinin, bu düşüncesini sonbahar sonuna kadar erteleyeceği tahmin ediliyor. Ancak büyük şirketlerin bilgi işlem servislerinin sistem güncellemelerinin aylar sürmesi nedeniyle, Windows 7 bir süre daha piyasadaki varlığını sürdürecek.

Microsoft’un 2007′de 6,3 milyar dolara satın aldığı çevrimiçi reklam servisi Aquantive’den verim alamadığını açıklamasına rağmen, Microsoft yeni ürünlerle umut dağıtıyor.

Finans şirketi BGC Partners’ın teknoloji analisti Colin Gillis, bunu şöyle açıklıyor: “Microsoft’un hisseleri Windows 8 beklentisi nedeniyle sene başından bu yana yüzde 17 arttı. Hâlâ dünya çapında neredeyse günde 1 milyon satıldığını görüyoruz; yani oldukça büyük bir pazar mevcut.”

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More