iPhone 5 ve Galaxy S3 karşılaştırması: Hangisi daha iyi?
Apple, dün iPhone 5′i resmi olarak tanıttı. Böylece yeni nesil iPhone’un teknik özellikleri ve getirdiği yenilikler ortaya çıktı. Peki iPhone 5, Samsung’un Androidli amiral gemisi Galaxy S3′den iyi mi? iPhone 5 ile Galaxy S3′ü genel özelliklerini ele alarak karşılaştırıyoruz.

Ekran

iPhone 5′teki en büyük yenilik kuşkusuz ekran boyutu ve çözünürlüğün değişmesi oldu. iPhone 5′te
4″ boyutunda 640 x 1136 çözünürlükte yani 16:9 oranında IPS LCD ekran bulunuyor. Bu da demek oluyor ki iPhone kullanıcıları çoğu videoyu siyah şeritler olmadan izleyebilecek. Samsung Galaxy S3′te ise 4,8″ boyutunda 720 x 1280 çözünürlükte Super AMOLED ekran bulunuyor. Panellerin birbirlerine bariz olarak bir üstünlükleri yok. iPhone 5 (326ppi) burada piksel yoğunluğu olarak Galaxy S3′e (306 ppi) üstünlük sağlıyor.

İşlemci ve RAM

Apple iPhone 5′te ARM Cortex A-15 tabanlı çift çekirdekli A6 işlemcisi kullanıyor. Ancak şimdilik işlemci frekansı ve kullanılan RAM hakkında bir bilgi yok. Apple, donanım özelliklerini tanıtımlarda öne çıkarmayı pek sevmiyor olmalı. Galaxy S3′te ise dört çekirdekli Qualcomm S4 işlemcisinin (1,4 GHz) ve 1 GB RAM bulunduğunu belirtelim. Galaxy S3′teki işlemci oldukça güçlü ancak iPhone 5 hakkında kesin bilgilere sahip olmadığımız için burada bir sonuç belirleyemiyoruz.
Depolama

Burada karşılaştırma yapmak biraz daha kolay. iPhone 5 en fazla 64 GB depolama seçeneğiyle gelirken, Galaxy S3 32 GB dahili ve 64 GB’ kadar destekli microSD kart girişi ile geliyor. iPhone 5 kullanıcılarının birçoğunun 16 GB’lık versiyonu tercih ettiğini düşünürsek SD kart desteği daha da önem kazanıyor ve Galaxy S3 burada bir adım öne çıkıyor.
Bağlanabilirlik

Bluetooth 4.0, aGPS, GLONASS, WiFi her iki telefonda da bulunan özellikler. İki telefon da LTE ve HSPA+ desteği sunuyor.

Farklara gelecek olursak; iPhone 5′te NFC desteği bulunmuyorken Galaxy S3′te bulunuyor. Ayrıca iPhone’da bulunmayan DLNA desteği ve HDMI çıkışı yine Galaxy S3′te yer alan artılardan bazıları.
Boyut ve ağırlık

Burada yine seçim kullanıcılara kalıyor. Galaxy S3 hem boyut olarak iPhone 5′ten daha büyük, hem de ağırlık olarak daha ağır. (112 gram – 133 gram)

Kamera

Her iki telefonda da 8 MP kamera bulunuyor. Apple, iPhone 5 ile çekilen birkaç fotoğraf yayınlandı ve bu fotoğraflar oldukça kaliteli. iPhone’in kamerasındaki geliştirmelerden bazıları video çekerken fotoğraf çekebilme özelliği ve çoğu Android telefonda bulunan panaroma modu. iPhone 5 ile çekilen fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz. Ancak burada da kesin bir galip belirlemek için iPhone 5 ile Galaxy S3′ün aynı koşullarda çektiği fotoğrafları karşılaştırmak gerekiyor. Ama iki kameranın da kalitesinin oldukça yüksek olduğunu tekrar belirtelim.
İşletim sistemi ve uygulamalar

Apple, iPhone 5 ile birlikte yeni işletim sistemi iOS 6′yı da tanıttı. iOS 6′da görsel olarak pek bir yenilik bulunmasa da iOS’un akıcılığını ve ne kadar stabil bir işletim sistemi olduğunu biliyoruz. Ancak stabil olmasının yanında getirdiği eksiler de var. Bunlardan en önemlisi kişiselleştirme seçeneklerinin çok az olması. Tabi bu jailbreaksiz iPhone’lar için geçerli. Android’de ise durum biraz daha farklı. Android, kullanıcılara iOS’a göre daha fazla özgürlük veriyor. Ancak Android, iOS kadar stabil bir işletim sistemi değil.

Apple’ın uygulama mağazası alanında lider konumda. En fazla seçeneğin AppStore’da olduğu kesin. Ancak Android’in marketi olan GooglePlay de son derece hızlı gelişmekte. Gün geçtikçe daha fazla uygulama yer almakta. Ama uygulama desteği olarak iPhone’u galip gösterebiliriz.

Fiyat:iPhone 5: ABD'de 2 yıllık kontratlı satış fiyatı 16 GB 199 $, 32 GB 299 $ ve 64 GB 399 $
Galaxy SIII: En düşük modeli 99 $'dan satılıyor.

Ekran:
iPhone 5: 
4 inç yani 10,1 cm genişliğinde, Retina Display, 1136x640 piksel çözünürlük.
Galaxy SIII: 4.8 inç, 12,1 cm genişliğinde, AMOLED kapasitif dokunmatik, 1280x720 piksel çözünürlük.

Büyüklük:iPhone 5: 124 x 59 x 7.6 mm
Galaxy S III: 137 x 71 x 8.6 mm
Kalınlık:iPhone 5: 7.6 mm
Galaxy S III: 8.6 mm

Ağırlık:
iPhone 5: 112 gram
Galaxy S III: 133 gram

İşletim sistemi:iPhone 5: iOS 6
Galaxy S III: Android 4.0
İşlemci:
iPhone 5: 4 çekirdekli A6
Galaxy S III: 1.4 GHz 4 çekirdekli Cortex-A9

Kamera:iPhone 5: 8 mega piksel arkada, 1.2 mega piksel ön tarafta.
Galaxy S III: 8 mega piksel arkada, 1.9 mega piksel ön tarafta.

Video:iPhone 5: HD, 1080p (40 inch TV'de gösterim kalitesinde), saniyede 30 kare.
Galaxy S III: HD, 1080p (40 inch TV'de gösterim kalitesinde), saniyede 30 kare.

Hafıza:
iPhone 5: 16, 32 ve 64 GB
Galaxy S III: 16, 32 GB. Hafıza kartı ile 64 GB'ta çıkarılabiliyor.

Batarya:iPhone 5: 8 saat 3G, 8 saat LTE, 10 saat Wi-Fi, 10 saat video izleme. Bataryası değiştirilemiyor.
Galaxy S III: 9 saat 3G konuşma. Bataryası değişebiliyor.
İnternet bağlantısı:
iPhone 5:
 3G, 4G-LTE, Bluetooth, Wi-Fi.
Galaxy S III: Stereo Bluetooth 4.0, 4 band GSM ve 4 band 3G desteği, LTE, Wi-Fi ve NFC (Yakın Alan İletişimi)


Sonuç

Açıkçası her iki telefon da isteklerinizi karşılayacaktır. Bahsettiğimiz özelliklere göre her iki telefonun da kağıt üzerinde birbirlerine üstünlükleri olsa da kesin karar vermek için yeterli değil. Ancak donanım olarak Galaxy S3′ün, yazılım olaraksa iPhone 5′in üstün olduğunu söyleyerek noktayı koyabiliriz.

http://androidtr.org/1082/iphone-5-ve-galaxy-s3-karsilastirmasi-hangisi-daha-iyi/

Bu haber: www.memurvadisi.com sitesine aittir.
Güncel Blog Sayfası * Online Tv Sayfası * Online Radyo Dinle * Günlük Gazeteler * Kimineli Blog * Beles Radyo * Cep Telefonları * Digg * Maçlar * Altın Döviz Borsa * Ödevler * Arama Motoru * Canlı Maç Seyret * Ödev Sitesi * Yemek Tarifi * Bedava Backlink * Cep Telefonu * Free Backlink * SEO Yarışmaları * Memur Blog * Türk Filmi İzle * Yalan Dünya Dizisi * Koyu Kırmızı Dizisi * Ayrılık Olmasa Dizisi * Ha Babam Uzay Dizisi * SEO Yarışmaları * Memur Blog * Güncel * Güncel Blogcu * Zarfat * Memurblogspot * gazete * memurcep * acemtr * İşler Güçler Dizisi * Kötü Yol Dizisi * Veda Dizisi * Yeni Vadi * SSK SGK BAĞKUR SORGU EKRANI

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More