Yeni Torba Yasa tasarısı Meclis’ten geçti! Yeni Torba Yasa’da neler var?TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen ve kamuoyunda Torba Yasa tasarısı olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri tamamlandı. Torba Yasa tasarısı kapsamında, Soma’daki faciadan sonra madencilere, esnaftan öğretmene, taşeron işçiden emekliye kadar yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren düzenlemeleri içeren tasarı, 99 günün ardından Genel Kurul’da kabul edildi.

3 Haziran 2014 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan ve 37 günlük görüşmenin ardından 10 Temmuz günü komisyondan geçen Torba Yasa 15 Temmuz günü Genel Kurula geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 13 Ağustos tarihinde TBMM’nin 1 Ekim’e kadar tatil kararı almasının ardından Torba Yasa görüşmeleri yeni yasama yılına bırakılmıştı. Ancak AKP’nin Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırmasının ardından kanun tasarısı görüşmeleri geçtiğimiz pazartesi günü tekrar kaldığı yerden devam etti. 148 maddeden oluşan Torba Yasa 99 günün ardından bugün 231 kabul,17 ret oyuyla kabul edilerek yasalaştı.
orba Yasa 10.09.2014 Çarşamba günü yasalaştı. Torbadan neler çıktı? Torba yasa ile neler kabul edildi, Torba yasada yer alan maddeler haberimizde. İşte yasalaşan torba yasa ve maddeleri. 99 gün sonra torba yasa yasalaştı. 148 maddeden oluşan 'Torba Kanun' 99 günün ardından bugün 231 kabul,17 ret oyuyla kabul edilerek sonunda yasalaştı.

Elektrik borçlarına af ve taksit
madencilere yeni yıla kadar değişiklik yok yeni yılda düzenlemeler geçerli. çalışan işçilerde kıdem şartı aranmıyor. yeraltında bir gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanacak.
esnaf vergileri silinmiyor. vergi asıllarının tamamı ve cezaların tamamı yeniden yapılandırılacak ve 18 eşit takside bölünerek devlete ödenecek. Devlet taksitlte de olsa ödeyin diyor
Devletten 120 liranın altında ceza almışsanız siliniyor. sigara için kesilen cezalar affedilmiyor.
Soma ile ilgili maddelere gelince; maden kazasında ölenlerin eşi veya çocuklarından birisi kamuda istihdam edilecek, madencilerin borçları silinecek.
40 bin atamanın 35bini yeni yıla kadar yapılacak
4Clilerle ilgili özelleştirme uygulamaları ile anlaşmaları feshedilen personele malulluk aylığı bağlanacak, bu aylık bağlanana kadar başka kurumlarda istihdam edilecekler
aile hekimlerinin çalışma saatleri yenilendi. nöbet tutmaları yasal haline getirildi.
eve temizliğe çağırılan kadınlar 10 günden fazla çalıştırılıyorsa sigortalı yapılacak yoksa asgari ücret tutarında her ay ceza ödenecek.
milletvekillerinin emekliliği ile eklenmek istenen düzenlemeden vazgeçildi.
internet erişiminin engellenmesi kararı gerektiğinide 4 saat içinde verilecek.
Türkiye'ni en kıymetli arazisi Ataşehir Belediyesi'nden alınarak Ümraniye Belediyesi'ne verildi.
Taşeronlaşmanın önünü açacağı iddia edilen tartışılan madde yasalaştı. Kamuda çalışan taşeronlarla 3 yıllık sözleşme yapılabilecek yani taşeronlaşma daha da kolaylaştı.

Torba Yasa’da neler var?

Genel Kurul’da kabul edilen Torba Yasa‘ya göre artık yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmayacak. Yeraltı işlerinde bir gün bile çalışanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanacaklar. Yeraltındaki çalışma süresi haftada en fazla 36 saat olacak, günlük çalışma süresi ise 6 saati geçemeyecek. Yeraltın madenlerinde çalışan işçiler için emeklilik yaşı 55′ten 50′ye düşürülecek. Tüp bebek deneme sayısı 2′den 3′e yükseltilecek. Vergi, prim, ceza gibi borçlar yapılandırılacak. Bazı kamu alacaklarında faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı Yİ-ÜFE oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Vergi cezalarının silinmesi söz konusu olmayacak. Vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek. Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki maden kazasında hayatını kaybeden işçilerin eş ya da çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi olmak üzere, bir kişiye istihdam sağlanacak. Maden kazasında hayatını kaybedenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan bütün borçları silinecek ve hak sahibine aylık bağlanacak. 31 Aralık 2014 tarihine kadar ise 35 bin öğretmen atanacak.

Soma faciasının ardından Meclis'te büyük tartışmalarla hazırlanan ve aylardır çıktı çıkacak denen torba yasa bu sabaha karşı yasalaştı. Torba Yasa 10.09.2014 Çarşamba günü yasalaştı. Torbadan neler çıktı? Torba yasa ile neler kabul edildi, Torba yasada yer alan maddeler haberimizde. İşte yasalaşan torba yasa ve maddeleri. Bu sabah 04.22'de torba yasa meclisten geçti. Cumhurbaşkanı onayından sonra torba yasa resmi gazetede yayınlanacak.

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More