Çakma cep telefonlarının zararları nelerdir? Sahte Cep telefonu Nasıl Anlaşılır Ucuz telefonları satın alırken iki kere düşünmekte fayda var. Çünkü cebimize kazandırırken sağlığımızdan götürmekteler. Bu yazıda ucuz telefonların zararlı yönlerinden bahsedeceğiz. Özellikle sağlıkla ilgili sorunlardan bahsedeceğiz.

Ama öncelikle bu telefonlar nasıl anlaşılır?

Çin ve uzakdoğudan gelen taklit telefonları orjinalinden ayırt etmek neredeyse imkansız. Peki bir cep telefonun sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte cevabı. Çakma Replika cep telefonları bu haberde


Her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir.

Cep telefonunuza   *#06#    yazarak IMEI (seri) numarasını öğrenebilirsiniz. Cep telefonunda ekranda çıkan seri numarası ile cihazın arkasındaki batarya yuvasında yazan numaranın birbirini tutup tutmadığı kontrol edilisiniz. Eğer her iki numara birbirini tutmuyorsa bu sahte cep telefonuna sahip olduğunuzu gösterir.

Türkiye'de sahte cep telefonu satışı bir kaç yüz bini geçmiş durumda. Türkiye'ye kaçak olarak sokulan yada 1994 yılından bu yana resmi yollarla ithal edilen ve çoğu kullanılmaz hale gelen cep telefonlarının elektronik kimlik numarasının (IMEI) bu cihazlara yükleyerek sanki ithal edilmiş cihazmış gibi sisteme gösterilerek sahte telefoınlar kayıt aldına alınıyor.

Sahte cep telefonu kullananlar çok ciddi tehlike altındadır. Pilleri orijinal olmadığı için farklı bir şarj aleti ile kullanılması durumunda yangına sebebiyet verebileceği gibi, cihazın arızalanması halinde garantili olarak hiçbir servislerden yararlanılamıyor.


Bir çok şirket ucuz telefon üretiyor. Şirketlerin ürettikleri ve yasal olarak sattıkları uluslar arası standartlara ve sağlık koşullarına uygun olabilir ama yine de dikkat etmek lazım. Onun dışında bire bir çakma olan telefonlar için hiçbir sağlık tedbiri alınmadığını söylemek lazım. Şöyle ki bizleri kansere kadar götürebilecek olan SAR denilen şey çakma telefonlarda dikkat edilmeyen bir unsur.

Bilindik şirketlerin ürettikleri telefonların SAR değerleri oldukça düşüktür. Bir çok insan satın alma yaparken bunu dikkate alır. Çünkü ciddi derecede sağlığınızı tehdit eden bir unsurdur. Çakma telefonlar zaten herhangi bir kayıt tutulmadan üretildiği ve herhangi bir resmi niteliği olmadığı için sar değerine yani telefonun maliyetini yükselten SAR değeri düşürme uğraşına pek girilmez.

SAR değerinin yüksek olması, kalite bakımından düşük seviyede parça kullanılmasından kaynaklanıyor. Bu telefonun maliyetini düşürüyor ama sağlığımızı da çok olumsuz etkiliyor. Çakma telefon alırsanız sizi olumsuz etkileyecektir. Sürekli cebinizde taşıdığınız telefon belki çocuk yapmanıza bile enge olabilecek kadar tehlikelidir. Çakma telefon almayın aldırmayın.

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More