HAMİLELİK DÖNEMİ - HAMİLELİK DÖNEMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİRhamilelik nasıl bir dönemdir,hamilelikte uyulması gerekenler,hamilelikte yapılması gerekenler neler,hamilelikte neler yenilmeli,hamilelikte sigara içilir mi,hamilelikte ilaç kullanımı,hamilelikte neler yapılmalıdır öğren,hamile hamilelerin yapması gerekenler,gebelikte hangi hafta ne için önemlidir,gebelik haftaları açıklamaları,gebelikte hafta hafta neler yapılmalıdır,gebelikte nelere dikkat edilmelidir,gebelik normalde kaç hafta sürüyor,ikili test nedir,üçlü test nedir,gebelikte annenin uyması gerekenler,gebe olanlar nasıl bir yol izlemelidir. 2li test nedir

Her kadın anne olmayı iste fakat hamilelik döneminden korkanlar da yani çekinenler de vardır, doğal olarak anne adayları hamilelik döneminden korkmakta haklılar da çünkü bambaşka bir dönem olan hamilelik dönemi öle hafife alınacak bir dönem değildir,
Anne adayları hamilelik döneminde oturup kalmaktan tutun, yiyip içmekten, ilaç kullanımına kadar her hareketine dikkat etmelidirler.
Zorlu bir dönem olan hamilelik dönemi sonrasında bebeklerini kucaklarına alan anneler bütün bu sıkıntıları hiç hatırlamıyorlar bile çünkü, bebeklerini kucaklarına aldıkları andan itibaren bambaşka bir dünyaya geçmiş olurlar, ANNE oluyorlar ve bebeklerini büyütmenin hazzı ve mutluluğu içinde yaşamlarına devam ediyorlar.
Peki Hamilelik Dönemi Nasıl Bir Dönemdir Anne Adaylarını Neler Bekliyor, Anne Adayları Hamilelikte Nelere Dikkat Etmelidirler.
Kendim ayrıca Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde teknisyen olarak çalışmaktayım ve bu yazımda sizlere hamilelik dönemimde nelere dikkat edilmesi konusunda bilgiler paylaşacağım umarım yardımcı olabilirim.

İşte Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
- Gebelik döneminde öncelikle dikkat edilmesi gereken konu ilaçlardır. Çünkü bu dönemde alınan ilaçlar artık sadece anneyi değil bebeği de etkileyecektir. Bu nedenle hamilelik boyunca doktorunuza danışmadan ağrı kesici dahil hiçbir ilaç kullanmamanız gerekir. Ayrıca doktorunuzun verdiği ilaçlara harfiyen uymanız gerekir. Bazı ilaçlar tahmin ettiğinizden de önemli olabilir.
- Hamilelerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisi de beslenme konusudur. Bu hem annenin normal miktarda ve normal hızda kilo alması için, hem de bebeğin gerekli ve değerli besin maddelerini alması için gereklidir.
- Gebelik sırasında sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerden kesinlikle uzak durulması gerekir.
- Her insanın dikkat etmesi gerektiği gibi hamilelerin de hijyen kurallarına ve temizliğe daha çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü hamilelik süresince alınabilecek enfeksiyonlar ve hastalıklar bebeği de etkileyebilecektir. bugunkihaber.blogspot.com
- Az da olsa kanama varlığında, yüksek ateş, şiddetli bulantı-kusma, şiddetli baş ağrısı varlığında ve başka önemli şikayetler varlığında zaman kaybetmeden hemen doktora başvurulmalıdır. Hamilelik döneminde bazı şikayetler ciddi problemlerin habercisi olabilir.
- Doktor muayene zamanlarına ve tahlil zamanlarına geciktirmeden zamanında uymak gerekir. Gebelik döneminde her tahlilin belli zamanı vardır, erteleyerek gittiğinizde çok geç olabilir.
- Hamilelikte rahat, vücudu sıkmayan kıyafetler tercih edilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir. 2-3 cm topuğu olan rahat, ayağı sıkmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.
- Kedi besleyenlerin bazı kurallara dikkat etmesi gerekir, kedinin dışkısıyla temas edebilecek yerlere dokunmamaları gerekir.
- Çay, kahve, kola gibi içeceklerin aşırı tüketilmemesi gerekir.
- Egzersiz ve spora gebelikte mutlaka doktorunuzun önerileri doğrultusunda zaman ayırmanız gerekir.
- Hamilelikte yolculuklarda mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.
- Diş fırçalama düzenli olarak yapılmalıdır, aksi halde gebelikte çürükleriniz artabilir.
- Röntgen ışınlarından uzak durulmalıdır. Her türlü tetkik ve inceleme yapılmadan önce kadın-doğum uzmanınıza danışın.


Kaynak - http://www.jinekolojivegebelik.com/2011/01/gebelikte-nelere-dikkat-edilmeli.html

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More