Yeşil kahve nedir? Faydaları ve ZararlarıYeşil kahve nedir? Türkiye’de kadınların dilinden düşmeyen ve zayıflatan kahve olarak da anılan yeşil kahve, fazla kiloları vermek için yeni bir yöntem...

şimdilerde fazlasıyla merak edilen bir yenilik ''yeşil kahve''...
kullandım,tecrübe ettim diyemem ama satış oranları ve özellikle kadınlarımızda uynadırdığı merak dolayısı ile şimdilerde pek revaçta... bünyeden bünyeye değişiklik gösteren her bitki gibi bununda farkı olacaktır elbet.

özellikleri:
*kavrulmamış ham halinde olduğu için faydalı özellikleri bunyesinde barındırır.
*kafein ve klorojenık asit bunlunması sebebi ile yağ yakımını hızlandırmaktadır.
*yine bunlardan dolayı yağ yakımı ve iştah kontrolü sağlar.
*yorgunluk ve halsizlik yapmaz.
*seker hastalığı ve hipertansiyon ile olumlu etkileri vardır.
*antioksidan içeriği yüksektir.

Yeşil kahve doğal olmanın yanı sıra, sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi de sağlayan bir yöntemdir. Doktor Mehmet Öz’ün dediğine göre ''Yeşil kahve zayıflatmaya yardımcı oluyor.'' açıklamaları kilo sorununa sahip olan milyonlarca kişinin ilgisini, alakasını Brezilya’dan ithal edilen yeşil kahveye çevirmesine sebep oldu. Daha şimdiden çok sayıda aktar, yeşil kahve için stoklarında yer açmaya başladı. Yeşil kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) ailesinin Coffea cinsinden 5 metreye kadar büyüyebilen bir ağaç olarak tanımlanır. Normal kahve gibi kavrulma işleminden geçmez bu sebeple de faydalı etkilerini kaybetmez.

Dr. Mehmet Öz yeşil kahve çekirdeğini tavsiye ediyor! Mehmet Öz: “En problemli bölgeler için yeşil kahve çekirdeği!”

“Diğer kahveler gibi kavrulmayan yeşil kahve çekirdeği kilo vermeye yardımcı olarak klorojenik asit içerir.” Mehmet Öz yeşil kahve için Amerika’daki televizyon programlarında bu kahve çekirdeklerinin kilo kaybında ve yağ yakımında oldukça etkili olduğunu belirtti. Metabolizmayı hızlandırıp vücudun kalori harcama oranını arttıran yeşil kahve çekirdeğinin kilo vermek isteyen kişilere diyet ve sporun yanında oldukça faydalı olacağını belirtti. “Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity adlı dergide yapılan en yeni araştırma ise, 12 hafta süresince Green Coffee Bean kullanan 16 yetişkin üzerineydi. Çalışmanın devamı boyunca deneklerin her biri belli oranlarda kilo kaybı yaşadı. Zayıflatmasının yanına şeker hastalığı üzerindeki etkileri de ses getiren yeşil kahve çekirdeği dünyanın en büyük bilim topluluğu American Chemical Society tarafından da tavsiye ediliyor. Yapılan açıklama ise içerisinde yüksek miktarda klorojenik asit bulunduran yeşil kahve çekirdeğinin kan şekeri düzeyini kontrol etmeye yardımcı olduğudur. Bu şu anlama gelir, bu kontrol sayesinde şeker hastalığı önlenebilmektedir. Bunların dışında zayıflamayı da başarı ile sağlar.

Yeşil kahvenin faydaları nelerdir?İnsan sağlığı için birçok yararı bulunmuş, kanıtlanmış ve bunların dışında sağlıklı bir şekilde zayflamaya da yardım eden yeşil kahve Türkiye’ye neredeyse henüz girmiş bir içecektir.
İçeriğindeki kafein ve klorojenik asit sayesinde, yağ yakımını hızlandırır ve bu sayede de zayıflamaya yardımcı olur.
Bazal metabolizmayı hızlandırır. Kalori yakımını hızlandırır ve kilo verme sağlar.
Çok yüksek antioksidan etkisi vardır, serbest radikallerin zararlı etkilerini engeller.
Kişiye enerji verir, yorgunluğa ve halsizliğe de oldukça faydalıdır.
Şeker hastalığı riskini azaltıcı etkisi araştırmalarda belirtilmiştir.
Yüksek tansiyon üzerinde iyileştirici etkisi bulunur.
Peki yeşil kahve nasıl yapılır?

Yeşil kahvenin evde hazırlanışı oldukça pratik ve kolaydır. Yaklaşık 1 yemek kaşığı kahve cezveye konulur. Bundan sonra 180 ml sıcak su üzerine eklenir ve 4 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Sıcak olarak servis yapılır.

Yeşil kahve nasıl zayıflatır?Yeşil kahve üzerine birçok araştırma ve çalışmalar yapılmıştır. Kilo vermek üzerinde çok büyük etkisi bulunan yeşil kahve birçok diyetisyen tarafından önerilen bir içecektir. Zayıflamaya yönelik yapılan spor ve diyete gerek kalmadan zayıflama sağlayabilir. Ancak yeşil kahveye diyet ve spor da eşlik ederse bu kilo kayıpları daha da etkin olacaktır. Medikal ürünler gibi kimyasallar ile metabolizmayı bozmaz ve zarar vermez. Bu açıdan oldukça güvenlidir. Tadı ise rahatsız edici değil, aksine Türklerin damak tadına uyabilecek kadar hoştur. Bu sebeple günlük kullanıma da uygundur.

Yeşil kahve günde kaç kez içilebilir?

Yeşil kahve sabah ve akşam olarak günde 2 kez tüketilebilir. Ancak her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi, yeşil kahvenin de fazla tüketilmesi zararlı olacaktır. Yeşil kahve içerek kilo kaybı sağlayanların sayısı günden güne artmaktadır. Şayet, fazla kilolarından rahatsız olan ve bundan doğal yollar ile kurtulmak isteyen biri için en ideal yol yeşil kahveyi denemek olacaktır.

Yeşil kahvenin zararları nelerdir?

Yeşil kahve son günlerde zayıflama ürünü olarak her yerde çok sık rastlanan ve kullanılan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat çok fazla kahve tüketimi vücutta su tutulmasına yol açabilir. Bu sebeple, yeşil kahve içilen dönemlerde günde en az 2.5 litre su tüketilmesi gerekmektedir.

Yeşil kahve çekirdeklerinin 1 gramında 34,4 – 41,6 mgklorojenik asit vardır. 230 derecede 12 dakika boyunca kavrulan kahvede asidin hemen hemen yarısı kayba uğrarken, 250 derecede 21 dakika kavrulan kahvede de neredeyse tamamen tükenir. Çoğu kavrulmuş kahvede gram başına 2-7 mg klorojenik asit bulunur.
Klorojenik asitin sağlığa yararlı ve kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülüyor.

Fakat sağlığa yararı konusu henüz kesinlik kazanmamıştır. Peki ya bilinmeyen zararları,henüz ne olduğu kanıtlanmamış yeni bir diyet yöntemi hakkında sağlığı riske atmaya değer mi?

Kilo verme sektörü günde 100 milyon doların üzerinde para kazanıyor.

Yani bu sektör sürekli yeni bir zayıflama trendi için sürekli aç, bulunduğu kapitalist düzen bunu gerektiriyor.

Çarkını döndürebilmek için, sağlığa yararlı zararlı fazla incelenmeden, sürekli yeni bir ürün piyasaya sürülüyor.

Bu durumda yeni moda olan yeşil kahve ile zayıflamaya nasıl güvenipte, sağlığınızla oynanmasına izin vereceksiniz?

Amerikada diyet sektöründe olan doktorlara o kadar büyük paralar ödeniyor ki, yeni bir diyetin reklam yüzü olmak onlara cazip geliyor.

Sonuç sağlığa zararı kanıtlanmadan yeşil kahve gibi daha pekçok yeni diyet, diyet pazarına sunuluyor.

Amerikan sağlık kuruluşu WebMD ve GCE tarafından yapılan araştırmalar sonucu yeşil kahve içeriğindeki kafeinden dolayı bazı zararları saptanmıştır bunlar;

uykusuzluk
sinirlilik
huzursuzluk
mide bozulması
bulantı
kusma
Kalp atışında artış
Solunumda artış
Baş ağrısı
kaygı
Kulaklarda çınlama
düzensiz kalp ritmi
ishal
Kalsiyum eksikliği
magnezyum tükenmesi
yüzde kızarma
kas gerginliği
depresyon
yorgunluk
konsantre sorunu

Bebek bekleyen annelere uyarı

Hamile veya çocuk emziren bir kadın mısınız? O zaman kesinlikle yeşil kahve içme işini unutun.
Henüz sağlıklı olduğu ispatlanmamış ve pek çok zararı saptanmış bir madde için,zayıflama uğruna bebeğinizin ve kendinizin sağlığıyla kumar oynamaya değer mi? Kafein (kahve, çay, kola gibi içeceklerde bulunur) plasentedan geçer ve bebek kan dolaşımına girer. Son çalışmalar­dan biri, hamilelikte 1,5-2 fincan kahvenin eşdeğeri kafei­nin düşük riski­ni iki katına çıkardığını gösteriyor.


Yeşil kahve çekirdeği özü:Çiğ ya da kavrulmamış kahve meyvesinin tohumlarından hazırlanan bu desteğin kahve çekirdeklerinin içindeki “klorojenik asit” bulunmaktadır. Bu madde, tüm bu faydaları sağlayan bir etkendir. Bu maddenin karaciğerde şeker üretimini uyararak enzimi baskılayarak kilo vermeye yardımcı olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Bu sebepten dolayı da tıp 2 diyabet riskini dahi azaltabileceği görüşler arasında yer alıyor. Bu görüşleri destekleyen ve desteklemeyen bilimsel çalışmalar mevcut olmakla beraber sayıları henüz yeterli olmamaktadır. Genelde kahvenin içindeki kafeinin metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu zaten bilinen bir gerçektir. Fakat, kahve içindeki antioksidanların sağlığa faydalı olabileceği biliniyor. Yine de dikkatli olmakta ve doktorunuza danışmadan kullanmamakta fayda var.
Kaynak: http://www.mahmure.com/kadin/zay%C4%B1flama

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More