2012 yılında en çok kullanılan tarayıcı hangisi oldu?2012 yılında en çok hangi tarayıcı kullanıldı?

Google Chrome’un da araya girmesiyle iyice kızışan internet tarayıcısı pazarı bu sene de kıyasıya mücadeleye sahne oldu. Tarayıcılar sürekli ekledikleri yepyeni özellikler, kullanıcılara sağladığı yeni kolaylıklar, daha çok kişiselleştirme seçenekleri ve kısa süreli güncellemeleriyle pazarın lideri olmaya çalıştılar. Peki 2012 de en çok indirilen en popüler internet tarayıcısı hangisi oldu?


Net Marketshare verilerine göre Safari ve Internet Explorer 2012 yi zirvede tamamladı. Zirvedeki rakamlarda pek bir değişiklik olmazken diğer rekabet içindeki tarayıcılar arasında kızışmalar göründü.

Mobil tarafında Safari %60 ile zirvedeyken Android Browser senenin başına kıyasla güçlü durdu ve %22 ile ikinci sırada yer aldı. Opera ise %10 ile üçüncü sırada. En dikkat çekici nokta Internet Explorer’ın ilk kez %1 barajını geçebilmiş olmasıydı.

Evet IE ile dalga geçtiğimizi zannedebilirsiniz ancak işin masaüstü kısmına gelindiğinde Windows 7 ve IE9′un güçlü duruşu sağolsun, IE %54 ile yine ilk sırada. Bu senenin ilginç kısmı da Chrome’un sene ortalarında Firefox’la tam anlamına burun buruna geldiği ancak bu hızını koruyamayışı oldu. %1.80 lik bir farkla Firefox seneyi önde tamamladı. Firefox %19 ile ikinci sırayı alırken Chrome %18 ile üçüncü sırada kaldı.

Genel sıralamaya(Mobil&Masaüstü) alttaki grafikten ulaşabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More