Son dakika 150 bin sözleşmeliye kadro umudu doğdu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik kamuda sözleşmeli çalışan 150 bin kişiye müjdeyi verdi: Sadece belediyelerdeki değil, kamudaki tüm sözleşmelileri kadroya alıyoruz. Top Bakanlar Kurulu'nda!

Akşam Gazetesi'nden Cem Kılıç'ın söyleşisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik belediye ve kamudaki tüm sözleşmelere kadro verileceği müjdesini verdi. İşte söyleşinin o bölümü...
Sendikalar Yasası, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, İntibak, Kamu Görevlilerine Toplu Sözleşme
Yasası gibi çalışma hayatına ilişkin pek çok reform yaptınız ama çalışma hayatının en önemli sorunu olan taşeron uygulaması devam ediyor. Bunu nasıl çözeceksiniz?
UZUN süredir bu konu üzerinde yoğun şekilde çalışıyoruz. Bugün herkes mevcut uygulamanın 21. yüzyıl Türkiye'sine yakışmadığı konusunda hem fikir. Özellikle geçtiğimiz hafta içinde bu konuda yoğun mesailer harcadık.
En çok taşeron işçisi olan Enerji ve Sağlık Bakanlıklarıyla biraya geldik. Teknik açıdan çalışmalara devam edeceğiz. Bu çalışmaları önümüzdeki hafta tamamlamayı ve bir sonraki Bakanlar Kurulu'nun gündemine getirmeyi planlıyoruz.
Yeni düzenleme nasıl olacak?
YENİ düzenlemeyle kamuda, KİT'lerdeki ve özel sektördeki uygulamalar bir arada değerlendirilecek. Özellikle taşeron çalışan tanımı netleşecek. Sonuçta asıl işveren çalışanıyla alt işveren çalışanının hakları eşitlenecek.
Biz kıdem, yıllık ücretli izin ve çalışma süreleri bakımından sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Öncelikle taşeron işlerin neler olacağı tanımlanmalı. Yani asıl işverenin yapması gereken işle taşeron olarak çalışanların hangi işleri yapabileceği ayrılmalı. Bu hafta içinde çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz. Daha sonra hemen konuyla ilgili Bakanlar Kurulumuza bilgi vereceğiz.
Benim de yazdığım ve sizin de belirttiğiniz bir konu var. Eğer taşeron çözülecekse tazminat da devreye girer diye. Kıdem tazminatı üzerinde de çalışıyor musunuz?
TAŞERON sorununu çözecekseniz kıdem tazminatıyla birlikte ele almalısınız. Hatırlayacağınız gibi biz hükümet programında kıdem tazminatı fonunun kurulacağını söyledik. Bırakın taşeron uygulamasını, asıl işverenin yanında tam zamanlı çalışanlar bile kıdem tazminatı alamıyorlar. Ülkemizde kıdem tazminatı alabilenlerin oranı yüzde 10'larda.
Çeşitli nedenlerle iflas, 11 ay çalıştıktan sonra işten çıkarıp tekrar işe alma, işverenlerin ekonomik durumu gibi nedenlerle mağduriyetler yaşanıyor. Sayın Başbakanımız da zira bu yönde bir açıklama yapmıştı. Tarafların anlaşmasını istemişti. Taşeron sorununun temelinde tazminat hakları da olduğuna göre bu konu gündemimizdedir. Kıdem Tazminatı Fonu için yakın bir gelecekte sosyal taraflarla çalışmalar başlayacaktır.
KENDİLYERİNİ 5393'lüler olarak tanımlayan yaklaşık 18 bin belediye sözleşmelisi kadro beklemekte. Sadece onlar değil, kamudaki diğer sözleşmeliler de kadro istiyor. Özellikle 5393'lüler beni de bu konuyu gündeme getirmem nedeniyle sürekli izliyorlar. Sizden alacakları haberleri bekliyorlar.
BU arkadaşlarımız için en son partimizin Kızılcahamam kampında Sayın Başbakanımız talimat verdi, kadroya geçirilmeleri ile ilgili olarak. Biz de sadece belediye çalışanları ile ilgili değil, diğer tüm sözleşmeli çalışanları da kapsayacak şekilde Bakanlık olarak hazırlığımızı tamamladık.
Bu konuda ilk Bakanlar Kurulu'nda bir sunum yaparak, bilgi vereceğim. Bakanlar Kurulu kararı alınarak bir sonuca ulaşılacağını ümit ediyorum. DEDİĞİM gibi biz hazırlığımızı tamamladık, konu artık Bakanlar Kurulu gündeminde ve oranın kararına bağlı.
Kayıt dışı 1 puan azaldığında kasaya 650 milyon TL geliyor
Sosyal güvenlik alanında önümüzdeki dönem neler yapmayı planlıyorsunuz?
NE yapacağımızdan önce neler yaptık ilk olarak onlara bakmak lazım.
SOSYAL güvenlik sistemimizin en büyük sorunu olan açıklarımızı azaltmaya başladık. 2007'de 25 milyar TL açık veren sistemimiz, 2011'de 16,2 milyar TL'ye geriledi. Diğer yandan bütçede 2012 için 25 milyar TL açık öngörülmüşken, gerçekleşen rakam 17 milyar 295 milyon TL oldu.
SOSYAL güvenlik açıklarının Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya Oranı, 2007'de % 3 iken, 2011'de %1,3'e, 2012'de % 1,2'ye geriledi.
BU yıl özellikle kayıt dışıyla mücadelede önemli başarılar elde edeceğimiz bir yıl olacak. Kayıt dışı istihdam 2002'de yüzde 52 iken, Ekim 2012'de bu oranı yüzde 39,7'ye indirdik. Kayıt dışılıkda 1 puanlık azalışın bütçemize katkısı 650 milyon TL.
SADECE 2008-2012 arası; 86 bin 764 işyeri ve 1 milyon 465 bin kişinin kayıt dışı olduğu tespit edildi ve kayıt altına alındı. Hedefimiz: 2023'te kayıt dışı istihdamı yüzde 15'e indirmek.
'Bakım'ı gündeme alırız
'Bakım Sigortası' devreye girecek mi?
BİZ emeklilerimiz için her şeyi yapmaya hazırız. Onları ekonomik olarak belirli bir seviyeye getirdik. 2002 yılına göre Gayri Safi Milli Hasıla'dan aldıkları pay 5,5 puan artış gösterdi. Sizin dile getirdiğiniz, bizim de geçen yıl çalıştığımız Bakım Sigortası önemli bir konu. Gelişmiş ülkelerde var. Biz de ileride yaşlanacak nüfusumuzu bu haklarla donatmak istiyoruz. Eğer sizler bu konuda çalışmalarınız ve hazırlıklarınızla bizlere yardımcı olursanız konuyu tekrar gündeme getiririz.
Mühendisi asgari ücretten gösteremezsin
Kayıt dışı ile mücadelede 'meslek kodlaması' faydalı olacak mı?
MESLEK kodlaması ile yüksek ücret alırken asgari ücretten gösterilenleri tek tek tespit edeceğiz. Artık bir mühendisi bir doktoru asgari ücretten gösterme dönemi sona erdi. Bu alanda yaptığımız teknolojik yatırımlarla böyle haksız kazançları anında görebileceğiz ve idari para cezaları uygulayıp, çalışanın haklarını iade edecek yaptırımlara girişeceğiz.
İşveren teşviklerini tek tip yapacağız
Prim teşvikleri devam edecek mi?
KESİNLİKLE edecek. Ancak 2013 yılında birbirinden farklı ona yakın teşviki nasıl tek tip hale getirebiliriz bunun çalışmasını yapacağız. İşverenlerimiz için çok karışık olan bu teşvikleri daha anlaşılır bir hale getirme gayretindeyiz. İşverenlerin bu teşviklerden daha kolay yararlanmaları için gerekli yasal düzenlemeler bu yıl yapılacak. İşverenlerimize 2004'ten bu yana toplam; 24 milyar TL destek verdik. Bu teşviklerden,1 milyon 160 bin işyeri, 8 milyon 185 bin sigortalı yararlandı. Yeni teşvik paketiyle, 5 bölgede işveren sigorta primi, 6 bölgede ise hem işveren hem sigortalı primi devletten karşılanmakta.
Akşam

Bu haber: www.memurvadisi.com sitesine aittir.
Güncel Blog Sayfası * Online Tv Sayfası * Online Radyo Dinle * Günlük Gazeteler * Kimineli Blog * Beles Radyo * Cep Telefonları * Digg * Maçlar * Altın Döviz Borsa * Ödevler * Arama Motoru * Canlı Maç Seyret * İndirim Ariyorum * Yemek Tarifi * Cep Telefonu * Free Backlink * SEO Yarışmaları * Memur Blog * Türk Filmi İzle * Yalan Dünya Dizisi * Koyu Kırmızı Dizisi * Ayrılık Olmasa Dizisi * Ha Babam Uzay Dizisi * Memur Blog * Dinle123 * Güncel Blogcu * Zarfat * Memurblogspot * gazete * memurcep * acemtr * İşler Güçler Dizisi * Kötü Yol Dizisi * Veda Dizisi * Yeni Vadi * SSK SGK BAĞKUR SORGU EKRANI

6 yorum:

görende sözleşmeliye kadro gelince, şu andaki kadroluların maaşını keseceklerde onlara verecekler diye düşünür. sözleşmeliye kadro verilmesine üzülen kadrolular... size yazıklar olsun diyorum ve ALLAH' a havale ediyorum.

4/B lilerin %90'ı torpille sözleşmeli olanlardır, hele hele belediyede çalışanlar hemen hemen hepsi particilik ayağına torpille işe girenlerdir..Vicdanen çok ama çok rahatsızım. Haram Zıkkım olsun.KPSS'ye bu kadar çalışıp emek harcıyan insanların kul hakkı haram olsun. AKP ölüm bile bundan sonra sana oy vermez.

bizim sitemimiz sınav yüzü görmeden kadroya alınan mülakatlı(torpilli) arkadaşlar içindir.diğerleri yanlış anlamasınlar.analarının ak sütü gibi helal olsun kadroları.ben de onların yanındayım.çünkü kpss ile sözleşmeliye atanmak bile kolay değil.torpille belediye vb kurumlara sınava girmeden hangi eğitim seviyesinde olursa olsun işe alınıp kadroya geçenler kul hakkı yemektedirler(dolaylı olarak).sonuçta herkes ekmek kavgası veriyor öyle ya da böyle.sınavlardan 90 alıp atanamayan öğretmen mühendis vb.de var bir sürü.onların hiç mi hakkı yok sizce bu işte....sınavla alınan sözleşmelilerin kadroya geçmesi kadar doğal bir şey yok.yeter ki sınav olsun.ama bu ülkemizin düzeni işte.torpilin varsa okuma sınava girme en kral sensin...5393 lü 4/b li arkadaşlardan yorum bekliyorum.acaba torpilsiz sözleşme alan var mı.merak ediyorum?sınava girip atanmış bii olarak bunları söylüyorum.azıcık vicdanınız varsa bunu kıskançlık olarak değerlendirmezsiniz..

kamu taşeron işçisiyim eğitim kurumuna bağlı olduğumuz için yılda 8 veya 9 ay çalışıyoruz ara tatilde, yılbaşında,eğitim sezonunun içine düşen dini bayramlarda çıkış alıyoruz kadro kaf dağının ardında sözleşmeye bile razıyız .anlatabildim mi?

Ben sınavla önce sözleşmeliye atandım ardından 2 ay sonra kadro sınavını kazanıp başka bir ilde kadroya geçtim arkasından hiçbir sınavı ,belgesi olmayan geçiciler istediği yerde kadroya geçti bizimle eşitlendi,biz atandığımızda zorunlu görev süresi 2 yıldı 3 yıla çıktı.Maalesef bizi kapsamaması gerekmesine rağmen 2 yıla indirilmiyor,ben memleketimden uzakta,ulaşımsız köyde,zor şartlarda görev yapıyorum.Şimdi vicdanen soruyorum bizimle aynı anda göreve başlayan sözleşmeliler de sınavsız,istedikleri yerde kadroya alınırsa bu bana ve benim gibi bu şartlarda çalışanlara çook büyük haksızlık değil mi???

Sayın arkadaşlar, evet ben de sözleşmeliyim Ankarada bir kamu kurumunda sözleşmeli olarak görev yapıyorum KPSS puanı + mülakat ile atandım allaha çok şükür kimsenin hakkını yemedim, kul hakkına girmedim adama bak ya KPSS'ye girmiş kadrolu atanmış biz sözleşmeliler havadan girmişiz sen kimin hakkını kime helal etmiyorsun benim sözleşmeli girdiğim kuruma senin hayallerin bile kadrolu giremez, sanki sanırısın KPSS'ye tek kendisi çalışmış. Sevgili kadrolu çalışan ve bu haberi duyunca kıskançlıktan, hasetçilikten bayılan arkadaşlar sizin için söylüyorum, Siz aslında şunları duymak istiyorsunuz, ben aslında dağda çobanlık yapıyordum, cahildim sonra devlet yetkilileri dağda coking yaparken beni gördü yav çoban kardeş biz sana acıdık gel seni devletin en iyi kurumundan birine sözleşmeli olarak atayalım dediler ve ben de kabul ettim cahilim dedim alırız dediler, KPDS'ye girip 94 alamadım dedim yine de alırız dediler, yüksek lisans yapamadım dedim yine alırız dediler, ama şu an doktoramı yapamıyorum dedim yine de alırız dediler WALLA çok ısrar ettiler beni işe almak için ben yok devlette çalışmam dedikçe, kurum başkanımız yalvardı bana seninle çalışmak istiyoruz diye baktım adam ben devlette çalışmıyorum diye ağlamaya başlayınca kabul ettim devlette sözleşmeli olarak çalışmaya

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More