HSYK'dan Kılıçdaroğlu'na KınamaHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan (HSYK) yapılan açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun siyaseti siyasetçilerle yapması ve yargı organlarını bu ortamlara katacak açıklamalardan kaçınması istenerek, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu, HSYK'yı ve birbirinden değerli hakim ve savcılarımızı hedef alan sözlerinden dolayı kınıyoruz" denildi. HSYK'dan yapılan açıklamada, dün bir gazetede yayınlanan
haberden yola çıkarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, HSYK ve hakim ve savcılara yönelik "mesnetsiz beyanlar"da bulunduğu, bu nedenle açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi. Balyoz davasında verdiği tahliye kararlarıyla gündeme gelen Hakim Oktay Kuban ile ilgili gazetede yer alan iddialar konusunda daha önce değişik vesilelerle açıklamalar yapıldığı, yazarın konuyu iki yıl sonra yeniden maksatlı bir şekilde gündeme getirmesinin kamuoyunun takdirine bırakıldığı kaydedildi.

Açıklamada, habere konu edilen hakimin 2009 yılında meydana geldiği söylenen tehdit olayını kendisine destek veren eski Kurul döneminde neden açıklamadığı, tehdit edenlerle ilgili neden yasal yollara başvurmadığı hususlarının mutlaka izah edilmesi istenerek, şöyle denildi: "Sayın hakimin, iddia olunduğu gibi tehdit edilmiş ise mutlaka bu hususları kamuoyu ile paylaşması ve yasal gereğine tevessül etmesi beklenmektedir. Söz konusu hakimin Mart 2010 tarihinde verdiği dilekçenin neden yaz kararnamesinde işleme konulmadığı eski Kurul tarafından cevaplanması gereken bir konu olup, Kurulumuz 'Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 23. maddesindeki atama taleplerinin bir yıl süreyle geçerli olduğu' hükmü gereğince dilekçe tarihinden sekiz ay sonra çıkardığı kararnamede ilgilinin talebini yerine getirmiştir. Sayın Kılıçdaroğlu'nun kendileri de hukukçu milletvekilleri ve danışmanları da çok iyi bilmektedirler ki Anayasamızın 138 ve 139. maddelerine göre bağımsız şekilde görev yapan hakim ve savcılarımızın bu görevlerini yerine getirirken hiç kimseden emir ve talimat almaları söz konusu değildir."

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More