Akdeniz OlimpiyatlarıMersin'in ev sahipliğini yaptığı 17. Akdeniz Oyunları "resmen" başlıyorMersin'in ev sahipliğindeki 17. Akdeniz Oyunları, Mersin Stadyumu'ndaki muhteşem bir törenle "resmen" start aldı.

Oyunlar için yapılan 25 bin kişilik Mersin Stadı'nda yapılan açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) Başkanı Amar Addadi, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç katıldı.


Açılış töreninde konuşan IOC Başkanı Rogge, oyunların açılışında yer aldığı için çok mutlu olduğunu belirterek, "Türk yetkililere sıcak ev sahipliği için teşekkür ediyorum. Sporcular hoş geldiniz. Önümüzdeki 10 gün boyunca ülkeniz ve kendiniz için en iyisini yapmaya çalışacaksınız. Zaferin ötesinde fair play içinde yarışmak, kaybettiğinizde de rakiplerinize saygı duymak daha önemldir. Hepinize iyi şanslar diliyorum" diye konuştu.

CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN..Youtube Dizi İzle,Youtubediziizle,Dizi İzle,Dizi Fragmanı İzle,Dizi Seyret,Full Dizi İzle,HD,Youtube Fragman İzle,Youtube Dizi Tek Parça İzle,Youtube Tek Parça İzle,Yotube Full İzle,Youtube Dizi İzle,Youtubedizi,Dizi İzle,Dizi Fragmanı İzle,Fragmanı İzle Youtube,Dizi Seyret,Full Dizi İzle,HD Dizi İzle,Youtube Yemek Programları İzle,Yemek Programları,Tv Yemek Programları,Yemek Tarifleri,Resimli,Yemek Programları İzle,Yemek Programları,Televizyon Yemek Programları İzle,Yemek Programları Canlı İzle,Full İzle,Online  
BAKAN KILIÇ: 18 AY GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞTIK
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise, oyunlar için 18 ay gece gündüz çalıştıklarını vurgulayarak, ''Mersin'i bir spor kenti haline getirmek üzere büyük efor sarfettik. Allah'a binlerce kez hamdolsun ki vaat ettiğimiz her şeyi Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milleti ve hükümetimize yakışan bir standarda, bugün sporcularımızın ve olimpik hareketin kullanımına sunmayı başardık. Bu süreç elbetteki her şeyden evvel Akdeniz Oyunları'nın Mersin'e kazandırılmasında garantilerin sahibi olan sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Mersin'e ve Türk sporuna olan ilgisinin sarsılmaz bir neticesidir" şeklinde konuştu.

ICMG Başkanı Amar Addadi ise Türkçe, "İyi akşamlar Mersinliler, hoş geldiniz" diye başladığı konuşmasına Fransızca devam etti. Addadi, Türkiye'nin çok kısa sürede ev sahipliği yapmayı üstlendiğini ve bu işi başardığını belirterek, Türkiye'nin ev sahipliğini övdü.

TÜRK BAYRAĞINI RIZA KAYAALP TAŞIDI
Açılış töreni havai fişek gösterisiyle başlarken, stadın zeminine katılan tüm ülkelerin bayrakları yansıtıldı. Daha sonra Türk ve Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) bayrakları statta gezdirildi. Bayrakların statta yerini almasının ardından oyunlara katılan ülkelerin geçit töreni düzenlendi. Türkiye'nin ismi anons edildiğinde stata bulunan seyirciler büyük coşku yaşadı. Türk bayrağını milli güreşçi Rıza Kayaalp taşırken diğer sporcularda ellerinde Türk bayraklarıyla Rıza'nın arkasında yürüdüler. Sporcuların statta yerlerini almasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün oyunların başlamasıyla ilgili telgrafı okunmasının ardından törende protokol konuşmaları yapıldı. Konuşmalardan sonra sporcu yeminini milli tekvandocu Nur Tatar, hakem yeminini futbol hakemi Mete Kalkavan yaptı. Geçit törenine katılan sporcular tribündeki yerlerini alırken Enbe orkestrası mini bir konser verdi. Bu arada, açılış töreninin başında Mazhar Alanson şarkılarını seslendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açılış töreninde bir konuşma yaptı:

"Çok değerli misafirler, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Güzel Mersin'imize hoş geldiniz. 17. Akdeniz Oyunları'nın tüm yeryüzü için, insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tüm sporculara, takımlara, ülke temsilcilerine yürekten başarılar diliyorum. Türkiye olarak bu organizasyona ev sahipliği yapıyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Umuyorum ki Mersin sporun dostluk dilini dünyaya ulaştıracak. Mersin'de biz prova yapıyoruz. Aslında 2020 İstanbul Olimpiyatları'nın hazırlığını gerçekleştiriyoruz. Türkiye'nin misafirperverliğini İstanbul'da doyasıya sergileyelim. Akdeniz bir medeniyetler havzasıdır. Bu havzada bütün renkler, kültürler ilhamını aynı denizden almıştır. Akdeniz tarihi dostluklar tarihidir. Akdeniz büyük ailemizin çatısıdır. Biz Akdeniz'in hep ak kalmasını yürekten arzu ediyoruz. Tüm sporcularımıza başarılar diliyorum. Mersinlilere ayrıca teşekkür ediyorum. Spor kazansın. Akdeniz kazansın. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum."

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More