Apple Logosunun Tarihiapple

 Bazılarımız Apple logosunun Alan Turing ile bağlı olduğunu düşünüyoruz. Ben bile bir noktada Apple logosunun Turing’in acı gerçeğiyle bağlantılı olduğunu düşünmüştüm. Cehalet! Yine çoğumuzun Apple logosunun çıkış noktasının yanlış olarak kavradığı söylemler/hikayeler şöyle:

  • Alan Turing eşcinsel olduğunu açıklayarak bir çok şantaja maruz kalıyor ve eşcinsellikle suçlanarak 1 yıl boyunca östrojen iğnesiyle  hadım edilmeye mahkum ediliyor. Bu hükümden bir kaç yıl sonra (1954) Turing vefat ediyor ve siyanürlü bir elma ile intihar ettiği düşünülüyor. Bilgisayar biliminin babası, dahi bir matematikçi olan Turing’in acı ölümü eşcinsel olması nedeniyle renkli Apple logosu ile bağdaştırılıyor.
  • Yasak meyve: Tüm kutsal kitaplarda kabul görmüş olan Adem, Havva ve yasak elma hikayesi de Apple logosuyla bağdaştırılıyor.
  • Apple records: Bir başka söylem de Jobs’un Apple fikrinin 1968′de Beatles’ın kurduğu plak şirketi Apple Records’dan (Apple Corps)  geldiği. Çünkü Steve Jobs müziğe her zaman düşkündü. 2007 senesine kadar iki firma yasal olarak bir çok kez karşı karşıya geldiler. The Beatles albümleri ancak 2010 senesinde iTunes’da yerini alabildi.
Apple Logosunun Tarihi
Peki Apple logosunun çıkış noktası ne?
Steve Jobs, Wozniak ve Apple logosunun tasarımcısı Rob Janoff, Turing’in intiharıyla Apple’ın bir alakasını olmadığını söylese de tam olarak ”Apple şuradan çıktı” diye resmi bir açıklama yok. Fakat araştırmalarıma göre Apple logosunun birden fazla çıkış noktası var.
Elma Çiftliği
Steve Jobs Reed College’da tanıştığı Robert Friedland ile yine Friedland’ın varlıklı ailesinden gelen All One Farm elma bahçelerinde çok zaman geçiriyordu (ilk kız arkadaşı ile geçirdikleri zaman da dahil). Robert Friedland Steve Jobs’un hayatında, Apple öncesinde çok önemli bir rol oynuyor. Friedland’in ataklığı, pazarlama zekasından Jobs çok etkilendi ve dolayısıyla beraber geçirdikleri bol zaman sonrası Jobs Friedland’in özelliklerini adapte etmeye başladı. Wozniak ile Jobs şirketlerine isim bulmaya çalışıyorlardı ve Jobs elma bahçelerinden yeni dönmüştü. Wozniak bu isimden tam emin olamasa da bir sonraki güne kadar ”daha iyi” bir isim bulamayınca Apple adını kullanmaya karar verdiler.
All One Farm hakkında buradan detaylı bilgi ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz.
Apple Logosunun TarihiSteve Jobs Diyeti
Steve Jobs lise yıllarında ”Diet For A Small Planet” kitabını okuduktan sonra güçlü, yoğun vejeteryan ve meyve (frutarian) diyetleri yapmaya başladı. Bazen günlerce sadece meyve veya sebze yiyerek besleniyordu. Ağırlıklı olarak nişastasız sebze ve meyvelerle günlerini geçiriyordu. Hatta bir dönem o kadar çok havuç yiyordu ki Walter Isaacson’un kitabında Jobs’un turuncuya dönmesiyle ilgili şakalar bile bulunuyor. Bir isme karar verme aşamasındayken Jobs elma ağırlıklı bir diyetteydi.
İlk apple logosu
Atari
Apple isminin kabul edilmesinin en ufak nedenlerinden biri de telefon defterinde Atari’den önce gelecek olmalarıydı. Steve Jobs Atari’de tasarım ve girişim ile ilgili çok şey öğrendi. Atari’nin basit, sade ve kullanıcı dostu oluşu Steve Jobs’u etkilemişti. Sanırım bu yüzden bir noktada bile önde olabilmeleri çekici geldi.
İlk logo >>>
Apple logosundaki ısırık
Apple’ın logosundaki ısırığın tek nedeni ısırık olmadan bir kiraz ile karıştırılabilir olması. Rob Janoff daha sonra mutlu bir tesadüfle karşılaşıyor: Bite(ısırık) ve bytes terimlerinin uyuşması. Cool huh!
apple

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More