2013 Sigara Zammından Sonra Fiyatlar!1 Ocak 2013’ten itibaren sigaradan alınan ÖTV oranı yüzde 65’ten yüzde 69’a yükselecek. Vergiden kalan tutarın sabit kalması için 8 TL’lik paketin fiyatının 10.5 TL’ye yükselmesi gerekiyor. Şu an piyasada 8 TL’ye satılan bir paket sigaradan 5.2 TL’si ÖTV, 1 TL 44 kuruşu da KDV olmak üzere 6 TL 64 kuruş vergi alınıyor. Bu da, 8 TL’lik bir paket sigarada vergi hariç kalan tutarı 1 TL 36 kuruş olarak bırakıyor. Yeni vergi oranlarıyla birlikte 8 TL’lik paketin yüzde 31.2 zamlanarak 10.5 TL’ye çıkması halinde bir
paketten alınacak vergi tutarı 9 TL 14 kuruş, vergi hariç kalan tutar 1 TL 37 kuruş olacak.

Yani vergi hariç kalan tutar 1 kuruş artmış olacak. Buna karşılık paketin 10 TL olması halinde ise alınacak vergi 8 TL 70 kuruş, vergi hariç tutar 1 TL 30 kuruş olarak oluşacak. Yani paket başına 6 kuruşluk bir eksilme yaşanacak. Bu eksilmeye rağmen, sektör 10 TL’lik psikolojik fiyat sınırını aşmak istemiyor. Paket başına yapılan hesaplar, fiyatın tüketimi doğrudan etkilemesi nedeniyle bütün tabloyu değiştirebiliyor. Tüketimin beklenmedik ölçüde çok düşmesi hem sektörü hem de vergi geliri kaybı yaşayacak hükümetin kaçındığı bir durum. Hatırlanacağı üzere, Maliye Bakanlığı, 13 Ekim 2011’de yayımlanan bir kararname ile sigara ve tütün ürünlerinde ÖTV’yi yüzde 63’ten yüzde 69’a çıkarmış ancak gelen tepkiler üzerine sigaradaki ÖTV oranını 31 Aralık 2012’ye kadar geçerli olmak üzere yüzde 65’e düşürmüştü.

‘SİGARADA PAKET BAŞINA MAKTU VERGİYİ ARTIRACAĞIZ’ 
Şimşek, "2013'te vergi artışları olacak mı" sorusuna da , “Genel vergi oranlarında bir değişiklik öngörmüyoruz. Bazı maktu vergiler var, mesela harçlar... Sigara paketi başına belli bir maktu vergi var. En az enflasyon kadar artırmayı prensip olarak öngörüyoruz” yanıtı verdi.

ENFLASYON BASKISI SÜRPRİZ YAPTIRABİLİR 
Sektörün üzerinde durduğu bir diğer olasılık da, ÖTV’nin yüzde 65’te sabit tutulması, maktu vergiye zam yapılması yönünde. Sigarada yapılan yüzde 5’lik vergi artışının enflasyona yaklaşık 1.8 puanlık etkisi oluyor. Bu nedenle bir maktu vergi zammının yapılabileceği belirtiliyor. Mevcut sistemde nisbi vergi ya da maktu vergiden hangisi yüksekse o vergi alındığı için ucuz sigaralardan maktu, pahalı sigaralardan nisbi vergi alınıyor.

Bu haber: www.memurvadisi.com sitesine aittir.
Güncel Blog Sayfası * Online Tv Sayfası * Online Radyo Dinle * Günlük Gazeteler * Kimineli Blog * Beles Radyo * Cep Telefonları * Digg * Maçlar * Altın Döviz Borsa * Ödevler * Arama Motoru * Canlı Maç Seyret * İndirim Ariyorum * Yemek Tarifi * Bedava Backlink * Cep Telefonu * Free Backlink * SEO Yarışmaları * Memur Blog * Türk Filmi İzle * Yalan Dünya Dizisi * Koyu Kırmızı Dizisi * Ayrılık Olmasa Dizisi * Ha Babam Uzay Dizisi * SEO Yarışmaları * Memur Blog * Dinle123 * Güncel Blogcu * Zarfat * Memurblogspot * gazete * memurcep * acemtr * İşler Güçler Dizisi * Kötü Yol Dizisi * Veda Dizisi * Yeni Vadi * SSK SGK BAĞKUR SORGU EKRANI

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More