Gece İçki Satılmayacak 2013 İçki YasağıYeni Alkol yasası kabul edildi...

Artık 22.00 ile 06.00 saatleri arasında alkollü içki satılması yasak...

  • İçki satışı saat 22.00 dan sonra yasak...
  • Yeni yasa ile alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacak. Ancak, alkollü içkilerin uluslararası düzeyde tanıtımına yönelik ihtisas fuarları düzenlenebilecek.

Yeni yasada neler var...
  • Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik küplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek.
  • Alkollü içkileri üretenler, ithal edenler ve pazarlayanlar, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon veya bedelsiz olarak alkollü içki dağıtamayacak.
  • Alkollü içkiler sunum izni verilen yerlerde açık olarak tüketilebilecek ve bu yerlerde tesis sınırları dışında tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamayacak.
PEKİ SİZ BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

YORUM YAPARAK DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ...


İçki Yasağı Üzerine Düşünceler

İçki, müslümanlık dininde geçerli sebeplere dayandırılarak haram kabul edilmiş, gerçekten de şişede durduğu gibi durmayan ve istenilmeyen bir çok soruna yol açabilen buna rağmen bir çok çeşidinin aşağı yukarı her kültürde bulunabileceği içene hoşluk verdiği söylenen bir içecek türü. Bu içecek yeni bir tasarı ile 24 yaşın altındakilerin alımına kapanacak ve açılış, balo gibi yerlerde içki servisi büyük ölçüde engellenecek.
Başlangıçta, taşkınlıkların, trafik kazalarının engellenmesi amacı ile verilen bu kararın mantıklı olduğu düşünülse de 24 yaş sınırı daha derin düşünceleri beraberinde getiriyor. Bir insanın içki içmek konusunda mantıklı karar verme yaşı 24 ise yani normal bir kişi kendi boğazından geçen içeceği mantıklı bir şekilde 24 yaşından önce tayin edemeyecekse yine aynı kişinin 18 yaşından itibaren devletin ve milletin geleceğini tayin etmek gibi ulvi ve çok daha önemli bir görevi yani seçim görevini yerine getirebileceğini düşünmek nasıl bir zihniyetin ürünüdür. Aynı örneğin tersini de düşünmek pekala mümkündür.
Bir diğer husus ise 20 yaşına gelen ve erkek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, askerlik, yani vatanı muhafaza ve milletin geleceğinin güvencesi olma görevini üstlenmekteler, fakat bu görevi gerçekleştirirken kendi midelerine ne gideceğini belirleme vasfından yoksun olacaklar..
Gelelim açılış, balo gibi yerlerde içki servisinin yapılmayacak olmasına, bazı insanlar inançları gereği, kontrollerini kaybetmek istemediklerinden dolayı veya araba kullanacakları sebebiyle içki içmiyor olabilir, fakat sadece bazı insanlar içki içtikten sonra kaza yapacak veya taşkınlık çıkaracak düşüncesiyle, içki içen insanlardan bu hakkın alınması demokrasiye uygun değildir. Oraya gelen ve kanun karşısında reşit kabul edilen her insan kendisinden sorumludur, "Bu adamlar kesin kendilerine engel olamaz, iradesiz varlıklardır, içip içip problem çıkarırlar." düşüncesi, yani devletin, insanların iradelerine güvenmemesi sebebiyle onlara yasaklar koyması durumu, "Bu adamlar kesin kendilerine engel olamaz, iradesiz varlıklardır, bunlara balta satmayalım, dalları değil birbirlerini keserler veya bu sattığımız şırıngaları ilaç zerketmek için değil birbirlerine fırlatmak için alır bunlar" düşüncesinin bile yakında görülebileceğinin göstergesidir.
Eczanelerde ve hatta marketlerde bile rahatlıkla bulunabilen ve genelde 80 derece etanol yüzdesiyle üretilen kolonyaların ve temizlik veya sağlık alanında kullanılan metil alkol bileşenli yani içilemez olan ispirtonun da artık içilecek alkol kapsamına alınıp satımında yine 24 yaş sınırı isteneceği gerçeği ise mantık sınırlarımızı ne derece genişletmemiz gerektiğinin birinci dereceden göstergesidir.

Sonuç olarak, siz siz olun içkiye dur deyin, içki fiziksel olarak bir çok kötü sonuca ve hastalığa sebep olabileceği gibi sarhoşken yaptıklarınız, ayıldığınızda hatırlatıldığında veya sonuçları kendi gözünüzle gördüğünüzde psikolojik olarak da bir çok etkiye maruz kalabilirsiniz. Ancak bunları sadece kendi iradenize sahip olduğunuz için ve kendinize saygınız olduğu için uygulayın, yasaklar konulduğu için değil.

 
içki yasağı 2013, alkol yasağı 2013, alkol satışı 2013, alkol satışı yasak, gece alkol satışı yasaklandı, gece alkol satılmayacak, alkol yasağı, saat 22.00 dan sonra içki yasak, gece 10dan sonra içki yasak, saat 22.00 dan sonra içki satılmayacak, gece içki satışı, tekel içki satamayacak mı, alkollü içkiler yasak, bira yasak mı, rakı yasak mı, milli içki yasağı

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More