Bu şehrin yüzde 85´i KADIN ! Erkek ARANIYORLviv Ukrayna'nın batısında yer alan ve nüfusunun yüzde 85'i kadınlardan oluşan bir şehirdir.
Lviv Ukrayna'nın batısında yer alan ve nüfusunun yüzde 85'i kadınlardan oluşan bir şehirdir.
Ukrayna’nın batı bölümünde yer alan Lviv, Doğu Galiçya’nın geçmişteki başkenti ve bugün de belli başlı kültürel merkezlerden biri.
Alan: 171.01 km²
Nüfus: 830.000


Para Birimi: Grivna

Tarihi şehir merkezi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.
Polonyalı, Yahudi Alman, Avusturyalı ve Ukraynalılar burada yüzyıllarca birlikte yaşamış.
Doğudan gelen tacirlerin konağı olan kent bugün de farklı uluslardan ve dinlerden insanların buluşma noktası. Liviv, aynı zamanda Ukrayna’nın çağdaş yüzünü tamamlayan bir Avrupa kenti.


Bu şehirde hiç erkek yok denicek kadar az bir sayı var . Ülkenin %95'i kadınlardan oluşmaktadır. Geriye kalan yüzde %5 ise kadınlardan. Türkiye de böyle bir şehir olsun istermiydiniz :) istesenizde olmazdı hemen erkeklerimiz doluşurdu :) ..


Ülke kentleri arasında bilimsel ve endüstriyel bir merkez olarak da beliriyor.


Polonyalı, Yahudi Alman, Avusturyalı ve Ukraynalılar burada yüzyıllarca birlikte yaşamış. Doğudan gelen tacirlerin konağı olan kent bugün de farklı uluslardan ve dinlerden insanların buluşma noktası.


Alan: 171.01 km²
Nüfus: 830.000
Para Birimi: Grivna

Gezilebilecek Yerler Kent merkezinde bulunan Lviv sanat galerisi; İtalyan, Hollanda, Fransız ve İspanyol ekollerinden değerli eserler barındırıyor. En ilgi çekici resimler 1. Dünya Savaşı öncesi Galiçya’yı gösterenler. Mehoffer, Wyspianski ve Malczewski’nin bu resimleri görülmeye değer.Resim yazısı ekle

Merkezdeki bir başka durak St George Grek Katolik Katedrali. Yalnız Lviv’in değil Avrupa’nın da göz kamaştırıcı adreslerinden biri. St.Yura Meydanı’ndaki katedral rokoko tarzın bir şaheser. Papa 2. John Paul’ün 1991 yılında kaldığı ev tam karşısında bulunuyor.
Potocki Sarayı yine şehir merkezinde Kopernika’da. Potockiler bir zamanlar Orta Avrupa’nın güçlü ailelerinden biri olarak tanınıyor. Aile fertleri Polonya hâkimiyeti sona erince Habsburg hiyerarşisinde yükselmiş. Bugün Lviv Sanat Galerisi’nin bir parçası olan binada, Rönesans ve Barok dönemi sanat örnekleri bulunuyor.


Doğu yönüne ilerleyince karşınıza çıkan Lychakiv Mezarlığı 1787 yılında kullanılmaya başlanmış. Avrupa’nın en iyi mezarlıklarından biri olarak kabul ediliyor ve bölgenin entellektüelleri, devlet görevlileri ve asilleri burada yatıyor.


Biraz daha doğudaki Eaglets, askeri bir mezarlık. Birinci Dünya Savaşı sonrası Polonya-Ukrayna ve Polonya-Bolşevik savaşı ölüleri burada yatıyor. Mezarlıkta 1921’de kızıl orduya karşı savaşırken ölmüş Amerikalı pilotlar için de bir anıt bulunuyor.

Kültür ve Eğlence Virmenska’daki Ermeni Katedrali 1363 yılından kalma bir dinsel yapı. Kubbe mozaikleri Polonyalı Jozef Mehoffer tarafından 1908’de yapılmış. Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in etkisi burada hemen fark ediliyor.

Kentte her yıl sayısı artan festivaller düzenleniyor. Virtuosi Müzik festivali ilkbahar, Zoloty Lev (Altın Aslan) sonbahar aylarında gerçekleşiyor. Kasım ayında düzenlenen Opera festivali Solomia Kryshelnytska büyük ilgi uyandırıyor.

Yeme İçme Kent merkezinde İtalyan ve uluslar arası restoranları bulmak mümkün. Habsburg günlerinden kalma kek kültürü hala varlığını sürdürüyor. “Pyrohy” denen börekler geleneksel bir tat sunuyor.


Kopernika bölgesinde Ukrayna yemekleri yapan güzel restoranlar bulabilirsiniz. Ayrıca eski kent merkezinde özgün dokulu, Caz ve klasik müzik dinleyip yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor.

Ulusal müzenin tam köşesinde bu ürünleri bulabilirsiniz. Bir miktar pazarlık ile normalin birkaç katı verilen “turistik” fiyatı düşürebilirsiniz. Kentin batı yönünde dışına çıkabilirseniz süpermarket alışverişi de yapabilirsiniz.

Kaynak: http://www.memurvadisi.com/2012/09/bu-sehrin-yuzde-85i-kadn.html


 
 

Bir Arkadaşın Makalesinide yayınlamak istiyorum :)İlk yurtdışı seyahatimi bir kızgınlık sonucu Ukrayna'ya yapmam akıllara tabiki de o soru işaretini getirmedi  değil !! Gülmek yok - Okumaya devam !!

Ukraynanın batısındaki Polonya sınırındaki bir şehirden bahsetmek istiyorum . Lviv !


Lviv'e ilk vardığınızda sizi ingilizce bilmeyen arkadaşlar karşılayacaktır. İsminizi sorarlar . Ne kadar kalacaksınız ? Hoşgeldiniz... Fazla yetenekli değiller işin doğrusu. Ama tabiki şikayetçi değilim .

Önceden internetten bir kaç arkadaşla tanışmakta fayda var. Ama yok ben spontane takılıcam diyorsanız o da güzel. Tek gitmek iyidir. İki kişi gitmek mükemmeldir. Üç kişi gitmek hatadır. Fazla sayıda kişi gitmek berbat bir fikirdir...

Pazarlık mümkün. Havaalanı - Şehir merkezi = Maksimum 60 GRN.

En önemli noktalardan birisi de Lviv'de konaklama . Tabiki hotelde kalmayacaksınız . Tabiki ev kiralayacaksınız. Benim favorim Rynok Square. Ev fiyatları çok değişken olup Şehrin en tarihi binasında en merkezi noktasında 1+1(kakdoma sitesinden kiraladık) evde 35 $'a kaldığımızı düşünürsek ve misafirlerimizinde kaldığını hesaplarsak(4 kişi) Kişi başı 8,75 $ 'a işi bitirmiş oluyoruz. Tabiki lüksü seviyorsanız günlük 80-100 $ ev kiraları.

Ulaşıma geri dönelim. Defalarca gitmeme rağmen sadece eğlence olsun diye iki defa Troleybüs'e bindim. Kadınların kullanması ilk baktığınızda Vayyy dedirtiyor ama sonra raydan çıkmasının mümkün olmadığını düşününce...Mantıklı...Kısacası çoğu zaman taksi kullanacağınızı düşünüyorum. Eğer bir arkadaşınız varsa , gideceğiniz yer için Taksiyi arıyorlar ve olduğunuz yere geliyor. Yaklaşık %50 daha ucuza gidiyorsunuz. Sistemi kurmuşlar...
Olay sanatsa Lviv sanattır. Her yerde her an sanat ile içiçesiniz. Sokaklar,  yollar, binalar, heykeller... İnanılmaz bir sanatı var . Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. Ama maalesef ki bir arkadaş takmış kafayı graffitiye , nereyi bulduysa çakmış graffitiyi ..
Her ailede bir iki sanatçı vardır. Ya ressamdır ya müzisyendir. Sevdikleriniz , arkadaşlarınız vs. için hediyeler , incik boncuk işlerini rahatlıkla bulabileceğiniz bir çok yer var. Opera meydanının hemen sağında bir pazar yeri kuruluyor. Oradan tablo ya da hediyelik eşya alabilirsiniz.  Her mevsim ayrı bir tadı var. Benim favorim Mayıs ayının başında gitmeniz. Çünkü şehrin kuruluş gününü ve bir çok festivali yakalama şansınız olacaktır. Hava da güzel olunca yemesi içmesi tabi ki farklı olacaktır .. Mayısta gidin !!! =)
Bayan arkadaşlar çok güzeldir. Evet .. Sorun yok ... Karakterleri de bir o kadar güzeldir. Gülümseyin. Konuşkan olun . Resim çekmeyi ve çektirmeyi çok severler . Fotoğraf önemlidir. Lütfen Türklerin adını kötüye çıkaracak işler yapmayın. Arkanızdan kötü konuşturmayın. Tekrar gitmeye yüzünüz olsun .Gerçeği söyleyin yeter...
Yemekler çok ucuz. Mükemmel yemekler yiyeceğinize eminim. Sakın fast-food olayına girmeyin. Boom Family in orada ve Rynok Square de çok güzel kafeler ,restaurantlar var ... Favori ve kesinlikle tavsiye edeceğim Cafe 1 . Sıcak bir atmosfer ve çoğu yere göre servis iki katı hızlı ve temiz. Mutlaka gidin . Şarap için ve tatlı yiyin. Bunun dışında gerçekten et yemek istiyorsanız biraz Lvive göre pahalı olduğu dünüşünülebilir ama bana göre çok ucuzdu. '' The Grill '' Ben böyle bir et yemedim arkadaş ... Gidin ve yiyin. Ağzımın suyu aktı . Kapatıyorum konuyu... Krsyka da farklı bir atmosferdir. Ukrayna mutfağını keşfedin. Kapıda da parola - işaret olayı varıdr. Slava Ukrayna demeniz gerekir. İçeride bir iki sürpriz sizi bekleyecektir. Fotoğraf makinenizi almayı unutmayın...Gidilecek görülecek yerler arasında High Castle- Opera- Market Square- Old Town-St.Yura Kathedrali-Svobody -Çikolata Fabrikası- Lviv Tarih müzesi.. Zaten bu dediğim yerler birbirine yakın yerlerdir. Çok kısa sürede hepsine gitmeniz mümkün. Şehirde kapalı havuz var . Eğlenmek için güzel bir yer. Kaydırakları felan çok iyidir.
Gece hayatı çok hareketlidir. Her gece yoğundur. Hafta sonu ayrı bir güzel olur. Metro Club -Rafinad Zanzibar- Chocolate - Millenium - Fenomen ... Girişler ücretli ama İstanbul gece hayatı ile kıyaslarsanız çok çok ucuz olduğunu göreceksiniz.
Çok fazla uyumamaya çalışın . Her dakikanın tadını çıkarın. Bir defa gittiğinizde kesinlikle ikinciye Lvive gideceksiniz. Sormak istediğiniz ya da yardım edebileceğim bişey olursa.. elmascaner@gmail.com ...

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More