İnternet üzerinden ücretsiz faks gönderinArada sırada da olsa o yada bu sebeple hepimizin faks cihazına daha doğrusu faks göndermeye ihtiyacı oluyor
Bu yazımda internet üzerinden ücretsiz olarak nasıl faks gönderebileceğinizi anlatacağım

www.freepopfax.com sitesi gönderdiğiniz faksın en alt kısmına küçük bir reklam ekleme şartı ile fakslarınızı ücretsiz gönderiyor.

Kullanımı oldukça basit
Receiver bölümüne
alıcının ülkesini ve fax numarasını
Sender bölümüne adınızı ve email adresinizi yazıyorsunuz
Step 2 bölümünde
Input your text here seçilirse sağ taraftaki bölüme metin mesajınızı yazıp gönderebilirsiniz.
Dosya göndermek istiyorsanız Upload the document here: seçilmelidir.
Bu işlemler yapıldıktan sonra submit tuşuna tıklayın işleminiz tamam.


Günümüz dünyasının dijital gereçlerle donatılmış, kağıt kullanılmayan iş yerlerinde kağıt ve mürekkep kullanan faks makinelerinin artık demode olduklarını düşünebilirsiniz.
Fakat faks kullanımı hala belirli sektörlerde, belirli dokümanların (yasal sözleşmeler vb.) transferinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Bilgisayarlardaki faks programları ve hizmetleri, gerçek bir faks makinesine dahi dokunmadan faks alabilmenize ve gönderebilmenize imkan vermektedir. Bilgisayarınızda oluşturduğunuz herhangi bir belge, e-posta yoluyla veya Web üzerinden bir faks makinesine aktarılabilir.
Bu yazıda bilgisayardan faks çekmenin bir türü olan gönderilen e-postaların faksa ve gelen faksların da e-postaya çevrildiği, İnternet üzerinden faks çekimi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

İnternetten Faks Çekiminin Temelleri
İnternetten Faks Çekimi (Internet-faxing) ile elektronik postaya eklenen belge analog bir faks makinesine fakslanabilir. Microsoft Word belgeleri, PDF dosyaları ve taranmış resimler bunlara dahildir.

İnternetten Faks Çekimi  bir sunucu hizmetidir, yani özel bir yazılım veya modem almanıza gerek kalmaz.  Bunun yerine e-postaları faksa, faksları e-postaya çeviren bir Internet-faxing servisine üye olursunuz.

İnternet üzerinden faks göndermek için 3 temel gereksinim:
 • Bir internet bağlantısı
 • Bir e-posta hesabı
 • Bir Internet Faxing servisine üyelik

Eğer bu üçüne sahipseniz, şu şekilde faks çekebilirsiniz:
 • Bilgisayarınızdaki e-posta uygulamasında veya Web postanızda bir posta oluşturup faks çekmek istediğiniz dosyayı buna eklersiniz.
 • Bu e-postayı alıcının faks numarasına yönlendirirsiniz ama üyeliğiniz doğrultusunda bu numaranın sonuna özel bir ekleme yaparsınız . (örn: 18005551000@internetfax.com)
 • Bu servis de e-postadaki eklentiyi faksa çevirir ve alıcının faks makinesine gönderir.

Benzer şekilde bilgisayarınızdan faks da alabilirsiniz:
 • Üyesi olduğunuz İnternet-faks servisi size bir faks numarası atar.
 • Gönderici normal bir faks makinesinden bu numarayı çevirerek faksı size gönderir.
 • Yine bu servis faksı alır, aynı şekilde faksı e-posta eklentisine çevirir ve bunu e-posta
 • adresinize yollar.

Faksı okumak için de sadece bu eklentiyi açarsınız.

PDA kullanarak İnternetten Faks Çekmek 

E-posta,  Internet faks için gerekli tek uygulama olduğundan dolayı fakslar avuçiçi bir aletten de gönderilebilir. El bilgisayarı (PDA) kullanarak İnternetten faks çekme hakkında bilgi edinmek için devamını okuyunuz.

BlackBerry, Treo, PocketPC veya Palm gibi bir alet kullanarak İnternetten faks çekmeye Mobil Faks Çekimi  (Mobile Faxing) de denir. Tıpkı masaüstü bilgisayarda olduğu gibi PDA üzerinden faks çekmek için de üç şeye ihtiyacınız olacaktır:

 • İnternet Bağlantısı
 • E-posta alıp, gönderebilme
 • Bir Internet-faks servisine üyelik

İnternet Bağlantısı:
Avuçiçi mobil aletler İnternete bağlanmak için çok çeşitli yollar ve teknolojiler kullanırlar:

 • Bazı PDAlerde normal modemler vardır ve  telefon hattına veya bir cep telefonuna kablo ile bağlanarak dial-up (çevirmeli ağ) İnternet bağlantısı kullanırlar.
 • Çoğu PDAde ise senkron (sync) özelliği bulunur ve doğrudan veya bir kızak üzerinden PCye bağlanırlar. Eğer PC İnternete bağlı ise avuçiçi bilgisayar da bağlanmış olur.
 • Son teknoloji cep telefonları gibi PDAler ise WAN üzerinden internete bağlanabililer.
 • Diz üstü bilgisayar gibi kablosuz ağ kartı olan bir PDA de, İnternete kablosuz ağlar (LAN) üzerinden veya hava alanlarındaki gibi Wi-Fi noktalarını kullanarak bağlanabilir.

Taşınabilir aracınızda İnternet bağlantısı olduğu sürece masaüstü bilgisayarınızdaki gibi faks alıp gönderebilirsiniz.

Mobil Faks Çekiminin Avantajları
Mobil faks çekmenin en önemli avantajı,  istediğiniz zaman, istediğiniz her yerden faks alıp, gönderebilmenizdir. Satış temsilcileri ve iş yerinde pek vakit geçirmeyen diğer meslek sahipleri için mobil faks çekimi iletişim aracı olarak oldukça faydalıdır.

Mobil faks aynı zamanda avuçiçi bilgisayarınızı kullanarak yakınınızdaki herhangi bir faks makinesinden belgelerin çıktısını almanızı da sağlar. Öyle çok da son model bir mobil yazıcıya sahip olmanıza gerek yoktur.

Faks makinesinden baskı almak mobil faks çekimi ile tam olarak aynı şekilde  yapılır.
 • Baskısını almak istediğiniz belgeyi e-postaya ekleyin ve bunu en yakınınızdaki faks makinesinin numarasına gönderin.
 • Üyesi olduğunuz İnternet-faks servisi belgeyi faksa dönüştürecektir.
 • Birkaç dakika içinde faks makinesi belgeyi basacaktır.

Şimdi masaüstü ve dizüstü bilgisayardan veya PDA'den nasıl faks gönderebileceğinizi biliyorsunuz, isterseniz bir de insanların bu teknolojiyi klasik faks makinesine tercih etme sebeplerine bakalım.

İnternetten Faks Çekmenin Özellikleri ve Faydaları
Eğer faks makineniz normal bir telefon hattına bağlı ise gönderdiğiniz her faks arama ücreti şeklinde ücretlendirilir. Bundan dolayı eğer yerel arama bölgenizin dışında bir yere faks çekerseniz uzun mesafe ücreti ödersiniz. İnternetten faks çekimi ise faks makinesi ve telefon hattı ihtiyacını tamamen ortadan kaldırır. Genellikle sadece bir kere başlangıç ücreti ve daha sonra göndermeyi düşündüğünüz maksimum faks sayısına göre aylık sabit bir ücret ödersiniz.

Herhangi bir yazılım veya donanım almanıza gerek olmadığı için de hem ekipman hem de bilgi teknolojileri personeli masraflarından kurtulursunuz. Fakslar e-posta yolu ile alınıp, gönderildiği için de çalışanların ekstra bir eğitim alması gerekmez.
Geleneksel faks makinelerinde güvenlik de bir sorun olabilir çünkü kağıt faks genellikle biri gelip alana kadar makinede kalır ki bu kişi her zaman alması gereken insan olmayabilir. Bu durum İnternet fakslarında bir sorun olmaz çünkü faks doğrudan alıcının e-posta kutusuna gider.
İnternetten faks çekmenin en temel en faydalı avantajı hiçbir zaman geleneksel faks makineleri ile uğraşmak zorunda kalmamaktır.  Kartuş değiştirmezsiniz ve meşgul tonu sorunlarıyla uğraşmazsınız ve faksın kağıt yığınları arasında kaybolmasından endişe etmenize gerek kalmaz.

Diğer Özellikler:
İnternet-faks servisleri size aşağıdaki özel seçenekleri takip etmeniz için bir web sayfası veya web  arayüzü de sağlar:
 • Faks takip ve raporları
 • Faks takvimi oluşturma
 • Faks arşivleme
 • Dosyalara şifre koruması
 • Sıkça gönderilen faksların için grup oluşturma
 • Faksları yüzlerce veya binlerce alıcıya aynı anda gönderme


Bu haber: www.memurvadisi.com sitesine aittir.
Güncel Blog Sayfası * Online Tv Sayfası * Online Radyo Dinle * Günlük Gazeteler * Kimineli Blog * Beles Radyo * Cep Telefonları * Digg * Maçlar * Altın Döviz Borsa * Ödevler * Arama Motoru * Canlı Maç Seyret * Ödev Sitesi * Yemek Tarifi * Bedava Backlink * Cep Telefonu * Free Backlink * SEO Yarışmaları * Memur Blog * Türk Filmi İzle * Yalan Dünya Dizisi * Koyu Kırmızı Dizisi * Ayrılık Olmasa Dizisi * Ha Babam Uzay Dizisi * SEO Yarışmaları * Memur Blog * Güncel * Güncel Blogcu * Zarfat * Memurblogspot * gazete * memurcep * acemtr * İşler Güçler Dizisi * Kötü Yol Dizisi * Veda Dizisi * Yeni Vadi * SSK SGK BAĞKUR SORGU EKRANI

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More