Bataryanızın Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapmalısınız?Bataryanızın Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapmalısınız?
Elektronik cihazlarımızın batarya ömrünü uzatmak için ne yapmalıyız?
Akıllı telefonlarla birlikte sosyal medya kullanımının da artması, mobil cihazlarımızın şarjlarının çok kısa sürede bitmesine neden oluyor. Sürekli şarj etmek de bataryaların ömrünü kısaltıyor. Peki bataryalı olarak kullandığımız elektronik cihazlarımızın batarya ömrünü uzatmak için neler yapmalıyız?
44 yıldır Türkiye’nin enerji çözümleri markası olarak hizmet veren Tunçmatik’in Yönetim Kurulu Başkan’ı Mehmet Özer, konuyla ilgili ipuçları veriyor;
Cihazın Orijinal Şarj Aletini Kullanın
Bataryanın uzun ömürlü olmasında kullanılan şarjaletinin etkisi oldukça büyük. Orijinal olmayan bir şarj aleti kullanıldığında cihazın pili daha çabuk ölür. Telefonunuzun orijinal şarj aletinin bozulması durumunda, kesinlikle yine cihazın kendi orijinal şarj aleti alınması önerilir. Aksi takdirde cihaz zarar görür. Şarj aletleri birbirine benzese de, çok mecbur olmadıkça farklı birmodelin şarj cihazı kullanılmamalıdır. Çünkü bunların güçleri farklılık gösterebilir.
Şarjın Tamamen Bitmesini Sağlayın ve Tam Dolu Bataryayı Şarjda Bekletmeyin
Kesinlikle cihazınızın şarjı tamamen bittiğinde şarja takın. Cihazınızı ‘batarya zayıf’ uyarısı verdiğinde şarja takmanız, bataryanızın ömrünü uzatacaktır. Bununla birlikte %100 dolu bataryanızı şarjda bırakmayın. Sıklıkla gece yatarken şarja takılan elektronik cihazlar için budurum çok tehlikelidir.
Şarj İşlemi Yarıda Kesilirse
Cihazınız şarjdayken elektrik kesilir ya da acilbir işiniz çıkıp bataryanız tam dolmadan şarjdan çıkarmak zorunda kalırsanız,şarj tamamen bitene kadar cihazı kullanmaya devam edin. Şarjı tamamen bitmemişcihazı tekrar şarj etmeye kalkmak bataryanın ömrünü kısaltacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Share

Twitter Delicious Facebook Digg reddit Favorites More